W jaki sposób alkohol wpływa na prowadzenie samochodu?

mar 23, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

Pełna koncentracja i szybki czas reakcji to niezbędne czynniki pozwalające na bezpieczne prowadzenie samochodu. Kierując pojazdem musimy mieć także podzielną uwagę i skupiać się nie tylko bezpośrednio na drodze, lecz również na jej najbliższej okolicy – piesi, rowerzyści czy zwierzęta mogą pojawić się na jezdni zupełnie niespodziewanie.

 

 

Wpływ alkoholu na wypadki

 

Alkohol zaliczany jest do środków odurzających – spowalnia nasze reakcje oraz ruchy, wpływa na szybkość odbierania i przetwarzania przez nas bodźców zewnętrznych. Krótko mówiąc: działa negatywnie na praktycznie wszystkie elementy, które stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się samochodem.

 

Badania jasno pokazują, jak silny wpływ na kierowcę ma stężenie alkoholu w jego krwi, dlatego dopuszczalna ilość promili została określona w przepisach prawa. Jazda pod wpływem alkoholu to zdecydowanie większe ryzyko spowodowania wypadku – statystyki jasno pokazują, że zwiększa się ono drastycznie wraz z każdą 0,1 promila.

 

Promile alkoholu, a zwiększone ryzyko wypadku:

 • od 0,5‰ – 2 razy,
 • od 0,8‰ – 4 razy,
 • od 1,0‰ – 7 razy,
 • od 1,5‰ – aż 36 razy.

 

Promile we krwi wpływają między innymi na następujące elementy kierowania pojazdami:

 

 • ocena odległości od innych obiektów (na przykład pieszy zbliżający się do pasów, inny samochód);
 • koordynacja ruchów: mogą pojawić się problemy z synchronizacją czynności wykonywanych podczas jazdy (kontrola pedałów i zmiana biegów, zmiana kierunku jazdy);
 • ulega pogorszeniu ostrość widzenia, przez co mogą pojawić się trudności z odpowiednio wczesnym dostrzeżeniem pieszych, znaków drogowych czy też zmian sygnalizacji świetlnej;
 • ulega wydłużeniu czas naszej reakcji na niespodziewane zdarzenia – wydłuża się czas hamowania, w razie zagrożenia zdecydowanie wolniej damy radę zmienić kierunek jazdy.

 

 

 

Kary za prowadzenie samochodu po alkoholu – ile można mieć promili?

 

Picie alkoholu i jednoczesne siadanie za kierownicą zdecydowanie się wykluczają. Jeżeli więc mamy w planach podróż, to najpewniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wypadku jest po prostu rezygnacja ze spożywania alkoholu. Bezpośrednio po jego wypiciu nie należy wsiadać za kierownicę pod żadnym pozorem.

 

Musimy jednak pamiętać, że alkohol pozostaje w naszym organizmie przez wiele godzin i może zdarzyć się, że pomimo odczekania dłuższego czasu i doskonałego samopoczucia, zawartość alkoholu we krwi może być wyższa niż dopuszczalna norma. Kierowcy często zapominają, ile promili można mieć, aby nie narazić się na nieprzyjemności. Kary za jazdę po pijanemu są różne, w zależności od tego, ile promili wykryje u nas alkomat.

 

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi do 0.2 ‰, a w wydychanym powietrzu do 0.1 mg w 1 dm3. Przekroczenie tej granicy oznacza stan po spożyciu alkoholu (od 0.2 ‰ to 0.5 ‰ lub od 0.1 mg to 0.25 mg). Prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie jest w Polsce wykroczeniem, zagrożonym karą zakazu prowadzenia pojazdu do 3 lat, 30 dniami aresztu oraz grzywną do 5000 zł.

 

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0.5 ‰ lub w wydychanym powietrzu obecne jest więcej niż 0.2 mg alkoholu w 1 dm3, wówczas taka osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości. Kierowanie w takim stanie jest w Polsce przestępstwem zagrożonym karą zakazu prowadzenia pojazdu do 10 lat, pozbawieniem wolności do 2 lat oraz grzywną do 720 000 zł.

 

Natomiast jeżeli kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, wówczas podlega karze utraty prawa jazdy na zawsze i jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 12 lat oraz grzywną do 720 000 zł.

 

 

Ile czasu po wypiciu można wsiąść za kółko?

 

Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano też. Nigdy nie rób wyjątków. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki, bo po ich wypiciu w twoim organizmie może być nieco ponad 0,5 promila alkoholu.

 

Nie ma uniwersalnego przelicznika, który powie, ile możemy wypić i bez konsekwencji prowadzić samochód. Każdy organizm reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione. Pamiętaj, ze z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora alkoholowego online do obliczania szacunkowego czasu trzeźwienia: PRZEJDŹ DO KALKULATORA —>

 

Przytoczone źródła

 1. https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/jazda-po-alkoholu-co-za-to-grozi/x9d4v0x
 2. https://moto.pl/MotoPL/7,88389,25363241,ile-czasu-po-wypiciu-mozna-prowadzic-samochod-wielu-kierowcow.html
 3. https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-prowadzenie-samochodu/
 4. https://spidersweb.pl/2019/12/jazda-pod-wplywem-badania-alkohol-kierowca-prowadzenie-samochodu.html

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.