Odbierz Wskazówki i Dołącz Do Uczestników Wyzwania

10 wskazówek, jak ograniczyć spożycie alkoholu

kw. 20, 2022 | Porady i Wskazówki

 

 

 

Niezależnie od tego, czy Twoim celem końcowym jest ograniczenie spożycia, całkowite zaprzestanie picia, czy coś pomiędzy, te najważniejsze wskazówki mogą pomóc Ci osiągnąć pożądany rezultat.

 

Oto 10 wskazówek jak sobie poradzić z alkoholem:

 

 

Wyznacz sobie cele

Dobrym pierwszym krokiem może być wyznaczenie sobie celu na następny tydzień, miesiąc lub jakikolwiek inny termin. Dobre cele są konkretne i nieco wyzywające, ale przede wszystkim możliwe do osiągnięcia. I pamiętaj, że zawsze możesz je zmienić, jeśli uznasz je za zbyt łatwe lub zbyt trudne.

 

 

Pozbądź się pokusy

Poddanie się zachciankom lub pokusom może być zbyt łatwe, jeśli jesteś w pobliżu alkoholu, gdy próbujesz pić mniej. Łatwiej będzie Ci się oprzeć, jeśli usuniesz alkohol z domu i zmniejszysz ilość czasu spędzanego w miejscach, w których alkoholu jest pod dostatkiem. Nawet jeśli to dopiero początek, kiedy przyzwyczajasz się do nowych nawyków.

 

 

Zajmij się czymś!

Rozproszenie uwagi w czasie, kiedy zwykle pijesz drinka, może być przydatnym sposobem na pokonanie pragnienia. Jeśli twój wyzwalacz się zaczyna w domu o 17:00, zarezerwuj coś w rodzaju zajęć fitness na tę porę dnia.

 

 

Zmień swoje działania społecznościowe

Czy Twoje zwykłe miejsca spotkań towarzyskich to puby lub bary? Dlaczego nie zmienić sytuacji, aby alkohol nie był głównym celem. Zajęcia takie jak golf, kręgle, a nawet lepiej, aktywność, do której musisz prowadzić auto, może być zabawnym dniem lub nocą bez presji na picie. Spróbowanie czegoś innego jest ekscytujące, więc zaszalej i przeszukaj opcje w swojej okolicy.

 

 

Prowadź pamiętnik lub śledź swoje doświadczenia

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby osiągnąć swoje cele, jest śledzenie postępów poprzez monitorowanie ilości wypijanego alkoholu za pomocą dziennika picia lub to, czego się uczysz, przechodząc przez proces zmiany nawyków. Możesz śledzić takie rzeczy jak:

 

  • Jakie napoje lub jednostki spożyłeś (jeśli w ogóle)
  • Jeśli piłeś, dlaczego chciałeś pić? Jak się po tym czułaś? A jak produktywny mógłbyś być następnego dnia?
  • Jeśli starasz się utrzymać passę bezalkoholową, możesz śledzić korzyści, których doświadczasz, gdy idziesz.

 

 

Bądź otwarty na rozmowę

Jedną z przeszkód, z którymi możesz się spotkać, jest presja rówieśników, by pić, kiedy nie chcesz. Aby więc z tym walczyć, jeśli czujesz się swobodnie, aby o tym porozmawiać, spróbuj uświadomić swoim przyjaciołom i rodzinie swoją decyzję, aby nie pić wcale lub pić tylko jedno. Wyjaśnij swoje powody, aby pomogli Ci w wyborze. Jest mniej prawdopodobne, że niechcący nakłonią Cię do picia, jeśli są świadomi Twoich celów.

 

 

Miej ciekawe plany na „poranek po”

Jest mniej prawdopodobne, że będziesz chciał pić za dużo poprzedniego wieczoru, jeśli masz zabawne plany na następny poranek, dla których chcesz poczuć się w doskonałej formie. Jeśli wiesz, że masz coś, na co czekasz następnego dnia, nie będziesz się nudzić ani zanurzać w kacu.

 

 

Poznaj opcje napojów bezalkoholowych

Istnieje ogromny rynek alternatywnych napojów bezalkoholowych do odkrycia, więc baw się dobrze, szukając swoich ulubionych. Nikt wokół ciebie nie musi wiedzieć, że nie ma w nim alkoholu, jeśli wolisz, aby tego nie robili.

 

 

Miej plan B

Jeśli wychodzisz towarzysko w barach, pubach lub restauracjach, wpadnij na pomysł bezalkoholowej opcji zamówienia. I mieć opcję tworzenia kopii zapasowych. Jeśli twoja pierwsza opcja nie jest dostępna, świadomość, że masz inną, na której możesz się oprzeć.

 

 

Pij powoli

Jeśli zdecydujesz się pić od czasu do czasu, pamiętaj, aby pić powoli. Miej oko na ludzi wokół ciebie i upewnij się, że nie skończysz swojego drinka przed nikim innym. Jest mniej prawdopodobne, że dasz się ponieść emocjom, zamawiając więcej drinków, jeśli jesteś świadomy, że robisz swój pierwszy ostatni.

 

 

Nigdy nie zapominaj jak wygląda KAC!

Trzymając się zdrowych nawyków związanych ze spożywaniem alkoholu, te przerażające kace mogą odejść w przeszłość!

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/11-ways-to-curb-your-drinking
  2. https://www.nhs.uk/better-health/drink-less/
  3. https://www.forbes.com/health/body/how-to-stop-drinking-alcohol/
  4. https://alcoholthinkagain.com.au/alcohol-your-health/tips-to-reduce-drinking/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Cześć!

Fajnie, że tutaj jesteś, chciałbyś się dowiedzieć się więcej na temat wyzwania alkoholowego? Zapraszam >>>