Odbierz Wskazówki i Dołącz Do Uczestników Wyzwania

Dlaczego dzielenie się doświadczeniem jest tak ważne

kw. 12, 2022 | Fakty i Statystyki, Porady i Wskazówki

 

 

Czy ludzie będą cię oceniać za dzielenie się trudnymi doświadczeniami? Czy dzielenie się pozytywnymi będzie wyglądać jak chwalenie się? Trudno jest siebie ujawnić i intymne szczegóły swojego życia. Ale na podstawie tak wielu osób, które przeszły przez to wcześniej można zaobserwować, że niepokoje znikają, gdy dzielisz otwarcie wrażeniami i możesz zacząć dostrzegać ogromne korzyści z bycia otwartym.

 

 

W głębi serca jesteśmy gawędziarzami

 

Opowiadanie historii jest podstawową częścią ludzkiej kultury. Tysiące lat temu używaliśmy ich do przekazywania wiedzy od osoby do osoby, od społeczności do społeczności z pokolenia na pokolenie.

 

Historie mają również element emocjonalny, dzięki czemu mózg łatwiej może je zapamiętać niż proste fakty. Ludzie to istoty społeczne, więc fascynuje nas to, co dzieje się z innymi ludźmi — chcemy się od tego uczyć; wiedzieć, co robić, a czego nie robić w życiu.

 

Pamiętaj, inni ludzie mogą skorzystać z twojego doświadczenia, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że są one również korzystne dla Ciebie, czyli osoby, która je opowiada.

 

 

Wzmocnione doświadczenie

 

Niezależnie od tego, czy zapisujesz to odręcznie, wpisujesz z klawiatury, czy opowiadasz ludziom osobiście, dzielenie się swoim doświadczeniem daje możliwość wzmocnienia wszystkiego, czego się nauczyłeś, przekazując to komuś innemu.

 

Powrót do początku pomaga zobaczyć, jak daleko zaszedłeś, w sposób, który może Cię zaskoczyć. Niezależnie od tego, czy osiągnąłeś swój cel końcowy, czy nadal nad nim pracujesz, zrobisz postęp, z którego możesz być dumny – a to pomaga pobudzić motywację do następnego celu, utrwalić część zdobytych lekcji, a nawet po prostu określ nowe kierunki rozwoju osobistego.

 

 

Momenty, których można się nauczyć

 

Oczywiście opowiadanie swojej historii innym pomaga im również uczyć się na własnych doświadczeniach. Otwarcie się na pułapki i wyzwania, które mogą się pojawić, jest tak samo ważne, jak przekazywanie wszelkich sekretów sukcesu, które mogłeś osiągnąć – obie te rzeczy dają innym ludziom szansę na przygotowanie własnych strategii z wyprzedzeniem.

 

Ale nie wszystko musi być po fakcie. Zwracanie się o prośbę może być niezwykle pozytywne w jakiejkolwiek sytuacji kiedy tego potrzebujesz. Udostępnianie doświadczenia po jednym fragmencie na raz pomaga przetworzyć myśli i uczucia w danej chwili. Twoje sukcesy pokazują innym, co jest możliwe, a Twoje trudności pokazują, że nie są sami — ponieważ ktoś inny zawsze będzie czuł to samo, co Ty.

 

 

Inspiracja

 

Może uważasz, że twoja historia życiowa jest całkiem zwyczajna. Ale dla kogoś innego mogłoby to być niezwykłe. Niezależnie od tego, czy chodzi o twoje pochodzenie, osobowość, przeszkody czy cele (a nawet o coś innego), czasami wystarczy jeden rezonujący szczegół, aby zainspirować inną osobę do dokonania pozytywnych zmian we własnym życiu.

 

 

Wypróbuj sam!

 

Podziel się swoim doświadczeniem z najbliższymi albo napisz do nas, opublikujemy Twoją historię.

 

 

Przytoczone źródła

  1. Żródła zebrane na podstawie doświadczenia uczestników wyzwania

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Cześć!

Fajnie, że tutaj jesteś, chciałbyś się dowiedzieć się więcej na temat wyzwania alkoholowego? Zapraszam >>>