Zmęczony Alkoholem?

Dołącz Do Wyzwania —>

17 lutego = 17 powodów, dla których warto przestać pić alkohol

lut 17, 2022 | Porady i Wskazówki, Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

Czy kiedykolwiek zadajesz sobie pytanie „dlaczego powinienem przestać pić?” Jest tak wiele korzyści z rezygnacji z alkoholu. Przyjrzymy się niektórym z głównych powodów, dla których warto przestać pić alkohol.

 

 

17 powodów dla których warto przestać pić

 

 

 

1) Możesz zaoszczędzić pieniądze

Czy kiedykolwiek sprawdziłeś, ile pieniędzy wydajesz na alkohol lub na wieczorne wyjście? Teraz pomnóż to przez ile razy kupujesz alkohol lub wychodzisz co miesiąc. Pomyśl, ile możesz zaoszczędzić i przeznaczyć na coś innego, na przykład na wakacje!

 

 

2) Śpij lepiej i miej więcej energii

Pamiętasz, jak możesz się czuć o poranku po wieczornym piciu? Nie chodzi o kaca, ale bardziej o wpływ, jaki ma on na sen, a następnie na samopoczucie przez resztę dnia/tygodnia. Alkohol może zaburzać twoje wzorce snu i uniemożliwiać głęboki sen. Nie pijąc, możesz lepiej spać i mieć więcej energii na cały dzień.

 

 

3) Nigdy więcej kaca!

Jeśli nie pijesz, oznacza to koniec kaca! Kac upośledza regulację emocji oraz niektóre z podstawowych zachowań,  takich jak podejmowanie decyzji, planowanie i elastyczność umysłowa.  Możesz uniknąć wszystkich tych negatywnych skutków kaca, nie pijąc.

 

 

4) Poczucie winy związane z alkoholem

Jeśli twoi przyjaciele i rodzina są zaniepokojeni spożyciem alkoholu, może to oznaczać, że odczuwasz poczucie winy podczas picia. A może czujesz się winny, ponieważ kiedy pijesz lub masz kaca, jesteś mniej zdolny do przebywania z ludźmi wokół ciebie – albo podejmujesz decyzje, których inaczej byś nie podejmował. 

5) Nie zawstydzasz siebie

Przestając pić, powstrzymujesz potencjalne wstyd społeczny związany z rzeczami, które robiłeś podczas wieczornego wyjścia. Przestajesz być powodem wstydu – sam dla siebie. 

 

 

6) Rozwiń większe poczucie własnej wartości

Kiedy zdasz sobie sprawę, że możesz zrezygnować z alkoholu i że masz do tego silną wolę, odkryjesz na nowo pewność siebie. Możliwość kontrolowania swojego ciała zamiast pozwalania, by kontrolował Cię alkohol, jest bardzo silnym uczuciem, które sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie. 

 

 

7) Możesz z większym optymizmem patrzyć w przyszłość

Jeśli alkohol powodował u ciebie zwiększony stres, niepokój, poczucie winy lub dezorientację, zaprzestanie  mogło pomóc złagodzić te uczucia, dzięki czemu możesz zacząć dostrzegać, jak fajne jest życie. Może to przynieść poczucie szczęścia i lepszych doświadczeń.

 

 

8) Poprawisz zdrowie swojej wątroby

Alkohol rozkłada się w wątrobie, zamieniając się na aldehyd octowy, a następnie octan. Aldehyd octowy jest wysoce toksyczny, więc chociaż przebywa w twoim ciele tylko przez krótki czas, zanim zostanie dalej rozłożony, może powodować znaczne szkody. Badania wykazały, że już miesięczne odstawienie picia wykazuje istotną poprawę insulinoodporności, co jest ważne dla zapobiegania stłuszczeniu wątroby. 

 

 

9) Lepiej wyglądająca skóra

Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto zrezygnować z alkoholu, jest to, że alkohol ma działanie moczopędne, co oznacza, że ​​organizm pozbywa się nadmiaru płynów. Nawilżenie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia skóry, a zmniejszając spożycie alkoholu, dajesz organizmowi większą szansę na utrzymanie poziomu nawilżenia niezbędnego do utrzymania skóry. 

 

 

10) Może poprawić twoją funkcję wykonawczą

Spożywanie alkoholu może wpływać na funkcje wykonawcze, takie jak planowanie, samokontrola i pamięć. Nie pijąc, możesz uniknąć deficytów związanych z alkoholem.

 

 

11) Zyskaj jasność umysłu

Twój mózg nie tylko fizycznie się naprawi, ale trzeźwy mózg pozwoli ci również na dokładniejsze, bardziej logiczne myślenie i podejmowanie decyzji. Oznacza to, że zaczniesz odzyskiwać jasność umysłu w zakresie decyzji dotyczących pracy, wyborów dotyczących związku i codziennego myślenia, które musisz zrobić.

 

 

12) Zrezygnuj z tego trunku

 Twoi przyjaciele, rodzina i współpracownicy zauważą natychmiastową zmianę w Twojej osobowości. Zobaczą „prawdziwego ciebie”, co w rezultacie wpłynie tylko pozytywnie na jakość twoich relacji. Możesz rozwijać głębsze, bardziej znaczące relacje, gdy jesteś w stanie jaśniej myśleć i działać.

 

 

13) Będziesz komplementowany…

Kiedy zaczniesz doświadczać wszystkich wymienionych powyżej punktów, ludzie wokół ciebie będą dla ciebie lepsi, pewny siebie będziesz mógł otaczać się tymi, których naprawdę lubisz, z którymi chcesz przebywać i którym zaczniesz imponować swoją silną wolą. 

 

 

14) Będziesz żyć lepiej

Alkohol wiąże się z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, nowotwory i choroba Alzheimera. Co oznacza, że ​​będziesz w stanie żyć z mniejszym bólem i lepszym samopoczuciem.

 

 

15) Poczujesz się młodszy niż kiedykolwiek

Rezygnacja z alkoholu z pewnością zmieni twoje życie, odzyskasz tę dziecięcą, pełną przygód, wibrującą energię. 

 

 

16) Lepsze życie seksualne

 Porzucenie alkoholu nie tylko sprawi, że będziesz sprawny fizycznie (z oczywistych powodów), ale pozwoli ci utrzymać relację z partnerem, która poprawi twoje życie seksualne. 

 

 

17) Będziesz szczęśliwszy niż byłeś przez lata

Nie trudno zobaczyć, jak kumulacja wszystkich korzyści wymienionych w poprzednich 16 punktach będzie miała pozytywny wpływ na twoje życie. Zdrowe ciało to szczęśliwe ciało, zwłaszcza gdy przyjaciele i rodzina wspierają twoją zmianę.

 

 

 

Podsumowanie powodów, dla których warto przestać pić alkohol

 

Jeśli uważasz, że przyniosłoby to korzyść komuś z twoich przyjaciół i rodziny udostępnij artykuł swoim znajomym. Następnym razem, gdy pomyślisz o wypiciu piwa lub kieliszka wina, zawsze możesz wrócić do tego wpisu na blogu i przypomnieć sobie wszystkie powody, dla których warto przestać pić alkohol.

Przytoczone źródła

  1. Własne doświadczenie

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Gotowy na Wyzwanie?

Dowiedz Się Więcej