Odbierz Wskazówki i Dołącz Do Uczestników Wyzwania

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o alkoholu i swojej wadze

mar 29, 2022 | Fakty i Statystyki, Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

 

 

DIETA I ĆWICZENIA to pierwsze rzeczy, na które większość ludzi zwraca uwagę, rozważając kontrolę wagi. Oprócz ogólnych negatywnych skutków zdrowotnych alkohol jest gęsty kalorycznie jest jeszcze kilka innych. Oto siedem sposobów, w jaki alkohol jest powiązany z Twoją wagą.

 

 

1. Kalorie w alkoholu to „puste kalorie”

 

Zdrowa dieta to taka, która zawiera wystarczającą ilość paliwa dla Twojego organizmu i odpowiednie składniki odżywcze, aby wszystko działało tak, jak powinno, dlatego ważne jest, aby spożywać posiłki o zbilansowanej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów.

Jednak w przeciwieństwie do żywności kalorie zawarte w alkoholu nie zawierają wartości odżywczych. Kalorie z alkoholu nie wypełniają cię tak, jak kalorie z jedzenia, stąd określenie „puste kalorie”.

 

 

2. Alkohol może spowolnić proces spalania tłuszczu

 

Twoja wątroba jest odpowiedzialna za przechowywanie i przetwarzanie wszystkich spożywanych tłuszczów, węglowodanów i białek, rozkładając je i metabolizując w energię.

Jednak twoje ciało nie może przechowywać alkoholu, co oznacza, że ​​musi on zostać rozłożony. Ta przerwa spowalnia tempo przemiany materii i zmniejsza ilość tłuszczu spalanego przez organizm w celu uzyskania energii.

 

 

3. Sam alkohol jest bardzo gęsty kalorycznie

 

Na każdy gram spożytego alkoholu przyjmujesz prawie dwukrotnie więcej kalorii niż w przypadku spożycia takiej samej ilości białka lub węglowodanów.

Z siedmioma kaloriami na gram, alkohol jest niezwykle skoncentrowanym źródłem kalorii. W rzeczywistości ustępuje tylko czystemu tłuszczowi, który ma dziewięć kalorii na gram. Tymczasem białko i węglowodany dostarczają cztery kalorie na gram.

Siedem kalorii na gram samo w sobie może wydawać się mało, ale jeśli weźmiesz pod uwagę, że standardowe piwo zawiera około 20 g alkoholu, te liczby szybko się sumują.

 

 

4. Nie chodzi tylko o sam alkohol, w grę wchodzą inne składniki

 

Czysty alkohol nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na zawartość kalorii w napoju alkoholowym. Składniki wchodzące w skład procesu produkcji – takie jak cukier, pszenica, jęczmień i winogrona – mają wpływ na kaloryczność napoju.

Tymczasem mieszane napoje i koktajle mogą być polem minowym kalorii dzięki innym składnikom dodanym podczas przygotowywania. Nawet jeśli wiesz, co zostało dodane, trudno jest określić dokładne ilości, a rozmiary serwowania mogą się różnić w zależności od różnych barów i restauracji.

 

 

5. Kalorie z alkoholu mogą sprawić, że będziesz bardziej głodny

 

Większość z nas doświadczyła zwiększonego uczucia głodu lub pragnienia jedzenia, które towarzyszą piciu alkoholu. Ale dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, alkohol może wywołać tę część mózgu, która sprawia, że ​​czujesz się głodny, co może wyjaśniać, dlaczego ludzie często przejadają się po wypiciu.

Po drugie, picie alkoholu powoduje spadek poziomu cukru we krwi, zakłócając sposób, w jaki wątroba rozkłada glukozę i uwalnia ją do krwiobiegu. Zrównoważony poziom cukru we krwi jest ważny dla powstrzymania głodu. Gdy poziom cukru we krwi spadnie, bardziej prawdopodobne jest, że sięgniesz po szybką dawkę cukru.

 

 

6. Twoje zahamowania są obniżone, gdy pijesz

 

Alkohol zmniejsza Twoje zahamowania, co jest złą wiadomością dla twojej siły woli.

Jeśli kiedykolwiek zaczynałeś wieczór z najlepszymi intencjami dietetycznymi, ale skończyło się na deserze lub późnej porcji chipsów po wypiciu, będziesz wiedział, jaki efekt może mieć alkohol.

 

 

7. Są jednak dobre wieści

 

Jeśli próbujesz zmniejszyć spożycie kalorii, ale nie masz ochoty na bałagan w posiłkach, ograniczenie spożycia alkoholu jest prostym sposobem na rozpoczęcie przygody. Twoje ciało nie przegapi „pustych kalorii” alkoholu w sposób, w jaki może ominąć jedzenie, a jak wspomniano powyżej, jest mniej prawdopodobne, że przejadasz się lub dokonujesz niezdrowych wyborów żywieniowych, gdy nie pijesz.

 

 

Chcesz zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu?

 

Niezależnie od tego, czy pilnujesz swojej wagi, czy po prostu chcesz ograniczyć spożycie alkoholu, oto kilka wskazówek, które Ci to ułatwią:

 

  • NIE PIJ ALKOHOLU WCALE 😀
  • Utrzymuj nawodnienie, wypijając pół litra wody przed piciem alkoholu i naprzemiennie popijając każdy napój alkoholem szklanką wody.
  • Uważaj na porcje. Na przykład duże kieliszki do wina mogą pomieścić dwa standardowe drinki lub więcej na porcję.
  • Unikaj kolejek. Podczas kolejki pijesz w tempie grupy. Unikanie oznacza, że możesz mieć większą kontrolę nad tym, ile pijesz.
  • Zjedz zbilansowany posiłek, zanim zaczniesz pić, aby powstrzymać głód i zmniejszyć prawdopodobieństwo dokonywania niezdrowych wyborów w przyszłości.
  • Śledź ilość spożywanych kalorii za pomocą kalkulatora napojów

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/alcohol-and-weight-loss
  2. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/Alcohol-and-weight-gain
  3. https://www.healthline.com/health/alcohol-and-weight-loss

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Cześć!

Fajnie, że tutaj jesteś, chciałbyś się dowiedzieć się więcej na temat wyzwania alkoholowego? Zapraszam >>>