8 sposobów na zminimalizowanie wpływu alkoholu na talię

wrz 26, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Chociaż zdecydowanie nikt nie popiera upijania się, ta dziwna pijana noc może się zdarzyć nawet najpoważniejszym sportowcom. (W rzeczywistości badania sugerują, że sportowcy częściej niż ogólna populacja piją alkohol w nadmiarze). Ale jak możesz wypić kilka drinków, jednocześnie minimalizując wpływ na talię?

 

Najpierw przyjrzyjmy się niektórym powodom, dla których picie dużych ilości alkoholu może znacznie zwiększyć szansę na przytycie:

 

1. ZMIENIA TWÓJ METABOLIZM

Kiedy spożywasz alkohol, twój układ trawienny priorytetowo traktuje metabolizm alkoholu w pierwszej kolejności, ponieważ nie możesz go przechowywać z uwagi na jego toksyczność. To preferencyjne traktowanie hamuje przerwy w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów, co oznacza, że ​​te składniki odżywcze (zwłaszcza tłuszcze) są bardziej narażone na przechowywanie.

 

2. WPŁYWA NA TWÓJ APETYT I MOŻE PROWADZIĆ DO ZŁEGO WYBORU ŻYWNOŚCI

Jednym z bardziej znanych skutków ubocznych spożywania alkoholu jest utrata zahamowań. Połącz to z potencjalnym zwiększeniem apetytu przez alkohol i prawdopodobną bliskością wysokokalorycznego, bardzo smacznego jedzenia (pizzy i nachosy) i masz przepis na katastrofę dla każdego świadomego zdrowia pijącego!

 

3. KAC

Duże spożycie alkoholu pogarsza jakość snu, a związane z tym skrócenie godzin snu skutkuje zmniejszeniem mocy wyjściowej organizmu rano po sesji picia. Innymi słowy, następnego dnia czujesz się dość ciężko, co może spowodować gwałtowny spadek poziomu aktywności i wydatków energetycznych.

Sporadyczne intensywne spożywanie alkoholu sprzyja również odwodnieniu (ze względu na działanie moczopędne alkoholu). Połącz to z tendencją do zwalczania kaca dużą ilością fast foodów, a możesz rozszerzyć tuczące efekty wieczoru na zewnątrz na następny dzień.

 

 

Jak zminimalizować wpływ picia na przyrost masy ciała? Oto kilka taktyk, które można zastosować, aby zminimalizować skutki następnej wielkiej nocy:

 

1. NIE PIĆ

Nie picie alkoholu jest najprostszym rozwiązaniem w celu uniknięcia problemów z dodatkowymi kaloriami.

 

2. ZMINIMALIZUJ SPOŻYWANIE TŁUSZCZU

Zmniejszenie spożycia tłuszczu w dniu wieczornego wyjścia może zmniejszyć skłonność alkoholu do magazynowania tłuszczu.

 

3. NAPEŁNIAJ SIĘ POSIŁKAMI SKŁADAJĄCYMI SIĘ Z CHUDEGO BIAŁKA I WARZYW

Poza niską zawartością tłuszczu, posiłki bogate w chude białko i warzywa są z natury niskokaloryczne i świetnie nadają się do tego, że czujemy się syci.

 

4. IDŹ PROSTO DO ŁÓŻKA

Spróbuj wejść w rutynę chodzenia prosto do łóżka, a nie do kuchni pod koniec nocy. Chociaż alkohol pogarsza jakość snu, pomaga szybciej zasnąć. Tak więc, gdy już trafisz na siano, wkrótce będziesz spać, głód zniknie i obudzisz się z kilkoma mniej kalorii w Tobie (choć prawdopodobnie z zabójczym bólem głowy).

 

5. UNIKAJ WYSOKO CUKROWYCH POPITEK

Wybierz wodę sodową i limonkę lub tonik. Jeśli musisz mieć napoje bezalkoholowe, takie jak lemoniada, wybierz odmiany dietetyczne/zero.

 

6. POĆWICZ

Ciało ma tendencję do efektywnego przechowywania tłuszczu tylko wtedy, gdy masz nadwyżkę kalorii, więc zwiększenie wydatku kalorii poprzez trening w dzień wieczornego wyjścia może pomóc zminimalizować nadwyżkę kalorii wywołaną alkoholem i związany z tym przyrost tkanki tłuszczowej .

Ważne jest, aby pamiętać, że wykazano, że duże spożycie alkoholu znacznie zaburza procesy regeneracji i adaptacji, więc nie licz na to, że te sesje zapewnią jakikolwiek znaczący wzrost wydajności! Upewnij się również, że po każdym ćwiczeniu odpowiednio się nawadniasz. Ponieważ alkohol może powodować odwodnienie, nie jest dobrym pomysłem zwiększanie tego, rozpoczynając wieczór od odwodnienia.

Picie mocniejszego napoju elektrolitowego może pomóc w szybkim nawodnieniu, a także pomóc „wstępnie załadować” sód/płyny przed wyjściem do pubu, pomagając utrzymać nawodnienie na dłużej, gdy wino zacznie płynąć.

 

7. TAŃCZ TAŃCZ TAŃCZ!

Rzucanie niektórymi kształtami znacznie zwiększy twój wydatek energetyczny i przechyli kalorie w/skaluje trochę bardziej na twoją korzyść. Godzina na parkiecie może spokojnie równać się spaleniu kilkuset kalorii!

 

8. ZAPLANUJ NASTĘPNY DZIEŃ

Jak wspomniano, złe nawyki następnego dnia po upojnej nocy mogą być głównym czynnikiem przyczyniającym się do związanego z tym przyrostu tkanki tłuszczowej. Te wskazówki mogą nie być szczególnie atrakcyjne następnego ranka po poprzedniej nocy, ale twoje ciało na dłuższą metę ci podziękuje:

  • Zaplanuj swoje odżywianie, zaczynając od zdrowego śniadania. Może to zapobiec nadmiernemu spożyciu kalorii, powstrzymując cię przed objadaniem się śmieciami.
  • Pij dużo wody i weź wczesną noc. Pomaga to złagodzić zły sen i odwodnienie spowodowane wybrykami zeszłej nocy, co oznacza, że ​​możesz jak najszybciej wrócić do swojej normalnej, bardziej przyjaznej dla talii rutyny. Zmieszanie silniejszego suplementu elektrolitowego ze szklanką wody o pojemności 500 ml może być również korzystne w celu uzupełnienia elektrolitów utraconych poprzedniej nocy.
  • Idź na spacer. Nie ma mocnych dowodów na to, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że ​​trochę lekkiej aktywności może pomóc kacowi i zapobiec wydatkom energetycznym, gdybyś spędzał cały dzień na sofie.

 

Przytoczone źródła

  1. https://drugfree.org/article/top-8-reasons-teens-try-alcohol-drugs/
  2. https://www.healthline.com/health/alcohol-and-weight-loss
  3. https://www.psychologytoday.com/us/blog/married-and-still-doing-it/201811/8-ways-alcohol-can-affect-your-sex-life
  4. https://www.trainingpeaks.com/blog/8-ways-to-minimize-alcohols-effects-on-your-waistline-this-holiday-season/
  5. https://www.bgsu.edu/recwell/wellness-connection/alcohol-education/factors-that-affect-intoxication.html
  6. https://www.verywellmind.com/top-myths-about-drinking-alcohol-66517

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.