Po nocy spędzonej na mieście łatwo jest winić alkohol jako powód bólu głowy, warto jednak wiedzieć, że jeśli faktycznie masz skłonność do migrenowych bólów głowy, picie nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać ponowny atak.
Jakie jest połączenie pomiędzy alkoholem, a migreną?
Objawem migreny są bóle głowy, a przyczyna nie jest do końca jasna i oczywista. Aktualnie eksperci jedynie przypuszczają, że są one spowodowane problemami z aktywnością mózgu (elektryczną lub układem naczyniowym), co też wpływa na substancje chemiczne w mózgu, a także na wysyłane przez niego sygnały nerwowe.
Migrenę może wywołać wiele rzeczy, od stresu w pracy po zmianę pogody i jedzenie, takie jak np. stary ser. Co ciekawe jednak dla około jednej trzeciej osób to właśnie alkohol wywołuje nawroty choroby.
Dokładna rola alkoholu w wywoływaniu migreny nie jest w pełni znana. Prawdopodobnie w grę wchodzi wiele rzeczy. Na przykład produkty uboczne związane z alkoholem zwane kongenerami, które zostały powiązane z bólami głowy. Alkohole o ciemnych kolorach, takie jak czerwone wino, brandy i whisky, mogą ich zawierać więcej. Alkohol nie tylko zawiera substancję chemiczną zwaną histaminą, ale także pobudza układ odpornościowy do wytwarzania większej ich ilości przez co zwiększa stan zapalny w całym ciele.
Głównym składnikiem alkoholu jest substancja chemiczna zwana etanolem. Gdy dostanie się do organizmu, przekształca się w substancję chemiczną, która m.in. może wywoływać migrenę. Etanol jest również naturalnym środkiem moczopędnym. Oznacza to, że załatwiasz się więcej niż zwykle. Wszystkie te rzeczy mogą wywołać migrenę.
Być może już słyszałeś, że czerwone wino przyczynia się do wywoływania migreny? Jeżeli tak, to musisz też wiedzieć, że inne napoje, takie jak wino musujące, piwo czy mocne trunki, mogą równie często, jeśli nie bardziej, powodować dokładnie te same problemy.
Jakie są objawy migreny spowodowanej wypiciem alkoholu?
Alkohol może powodować dwa różne rodzaje migrenowych bólów głowy.
1. Możesz dostać ból głowy w ciągu 30 minut do 3 godzin po wypiciu. I uwaga, wcale nie musisz wypić dużej ilości, żeby to nastąpiło. Bądź świadom, że niektórzy popijają tylko kieliszek lub dwa wina, zanim ich głowa zacznie pulsować.
2. W dniu picia alkoholu możesz czuć się dobrze, dopóki poziom alkoholu we krwi nie wróci do normy, czyli całkowicie wyparuje. Nazywa się to opóźnionym bólem głowy wywołanym alkoholem (DAIH). Może pojawić się dopiero rano po wypiciu. Ten rodzaj bólu głowy może przydarzyć się każdemu, ale osoby z migreną są bardziej narażone na ból. Może się to zdarzyć, nawet jeśli pijesz mniej niż osoby, u których nie występują migrenowe bóle głowy.
Co zrobić, żeby zapobiec migrenie spowodowanej piciem alkoholu?
Picie niewielkiej ilości alkoholu może (chociaż nie dla każdego) być dla ciebie dobre. Może obniżyć ryzyko chorób serca, a także udaru niedokrwiennego. (Ten rodzaj udaru występuje, gdy naczynie krwionośne zostaje zablokowane, a krew nie może dotrzeć do mózgu).
Jeśli jednak masz skłonność do migrenowych bólów głowy, musisz uważać na to, ile pijesz. Jedna szklanka wina może być w porządku od czasu do czasu, oczywiście o ile nie powoduje bólu głowy. Jeśli tak, musisz pić mniej lub najlepiej trzymać się z dala od wszelkiego alkoholu.
Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku alkohol jest odpowiedzialny za bóle głowy, spróbuj prowadzić dziennik. Za każdym razem, gdy pijesz, zapisz rodzaj wypijanego alkoholu, ilość oraz czy i kiedy miałeś migrenę. Uwzględnij, jak czułeś się w ciągu ostatnich 48 godzin, w tym analizując poziom stresu i niepokoju pod jakim wpływem byłeś w tym czasie. Z czasem powinieneś być w stanie zrozumieć reakcję łańcuchową, o ile taka istnieje. Pojawiająca się migrena za każdym razem po spożyciu alkoholu powinna być dobrym powodem do pierwszych wniosków.
Co jeszcze możesz zrobić?
1. Wypij alkohol do posiłku. Może to zmniejszyć ryzyko wywołania migreny.
2. Nie pij, kiedy jesteś zestresowany, jest to związane z większą liczbą migrenowych bólów głowy.
3. Pomiń domowe sposoby na kaca. Nie ma dowodów na to, że picie surowych jajek lub zjadanie ostrego sosu szybciej pozbędzie się migreny i porannej migreny. Wypicie alkoholu na drugi dzień w celu obniżenia symptomów kaca też nie pomoże.
4. Spróbuj tryptanów. Zapytaj lekarza, czy ten lek może pomóc. Nie może zapobiec migrenie, ale może pomóc zatrzymać migrenę po jej rozpoczęciu. Tryptany działają najlepiej, gdy bierzesz je przy wczesnych oznakach migreny. Mimo to mogą powodować poważne zagrożenie dla zdrowia wielu ludzi.
Przytoczone źródła
- https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/alcohol-and-migraine/
- Journal of Neurosciences in Rural Practice: “Alcohol consumption and hangover patterns among migraine sufferers.”
- NHS Choices: “Antihistamines — How They Work,” “Migraines — Causes.”
- Mayo Clinic: “Migraine: Symptoms and Causes.”
- Current Pain and Headache Reports: “Alcohol and Migraine: What Should We Tell Patients?”
- American Migraine Foundation: “Understanding Migraine: Alcohol and Migraine.”
- Johns Hopkins Medicine: “Hangover Headache.”
- National Headache Foundation: “Alcohol and Headaches,” “Facts About Triptans.”
- The Journal of Headache and Pain: “Alcohol and migraine: trigger factor, consumption, mechanisms. A review.”
- National Stroke Association: “Ischemic Stroke.”
- National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism: “What Is a Standard Drink?”
- Drugs Under Experimental and Clinical Research: “Wine and migraine: compatibility or incompatibility?”
***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.