Twój partner ma problemy z alkoholem? Dowiedz się jak możesz mu pomóc

sty 5, 2021 | Jak Pomóc Innej Osobie, Porady i Wskazówki

 

 

Według Ministerstwa Zdrowia w Polsce żyje około 600-700 tys. alkoholików – 2 procent społeczeństwa. Tych jednak, którzy nadużywają, a alkoholikami nie są, jest znacznie więcej. To aż ok. 12 proc. Polaków.

 

 

Rozpoznanie problemu

 

Oznaki, że partner może za dużo pić, będą prawdopodobnie związane z zachowaniem. Może być miły i rozważny, gdy jest trzeźwy, ale staje się agresywny lub smutny, gdy jest pijany. Komunikacja często staje się trudna, ponieważ spędza dużo czasu czując się winnym z powodu tego, jak zachowywał się, gdy jest pijany, co może powodować stres emocjonalny i wywołać kolejny atak problemowego picia.

Może domagać się uwagi, pomocy, a nawet seksu od swojego partnera, gdy jest pijany, a następnie żałować tych działań rano. Może być duszą towarzystwa, gdy jest pijany, ale jest boleśnie zamknięty w sobie lub niespokojny, gdy jest trzeźwy. Alkohol zmienia chemię mózgu, co zmienia jego postrzeganie rzeczywistości i sposób, w jaki powinien reagować.

Osoba, która obserwuje swojego chłopaka zmagającego się z problemami behawioralnymi spowodowanymi alkoholem, będzie naturalnie chciała pomóc. Ale jakie jest najlepsze podejście? Generalnie okazywanie troski pomaga, ale co w przypadku poważnego problemu? Jak należy to omówić?

Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w rozpoczęciu rozmowy:

  • „Martwię się, jak zachowujesz się podczas picia, ponieważ..”.
  • „Zastanawiam się, czy możesz poczuć się lepiej, jeśli będziesz pił mniej / przestaniesz pić”.
  • „Może uda nam się w ten weekend zrobić coś bez alkoholu”.

 

W pewnym sensie jest to interwencja na małą skalę. Sama rozmowa może być dobrym początkiem zachęcania go do szukania leczenia lub dokonywania zdrowszych wyborów. Jednak zaprzeczenie jest jednym ze znaków, że dana osoba zmaga się z problemem picia, więc może odmówić pomocy, zaprzeczyć, że ma problem, złościć się lub kłamać na temat problemu. Może też nie wiedzieć, jak poważny jest jego problem.

 

 

Nie obwiniaj siebie

To typowe dla alkoholików, którzy próbują obwiniać swoje picie okolicznościami lub innych wokół nich, w tym tych, którzy są najbliżej. Często słyszy się, jak alkoholik mówi: „Piję tylko dlatego, że …” Nie kupuj tego. Jeśli twoja ukochana osoba jest naprawdę alkoholikiem, będzie pić bez względu na to, co zrobisz lub powiesz. To nie twoja wina.

 

 

Staraj się nie odbierać całej sytuacji zbyt osobiście

Kiedy alkoholicy obiecują, że nigdy więcej nie będą pić, ale wkrótce potem wrócą do picia tyle samo, co zawsze, członkowie rodziny łatwo przyjmują złamane obietnice i kłamstwa osobiście. Możesz myśleć: „Jeśli naprawdę mnie kocha, nie okłamywałby mnie”. Ale jeśli naprawdę uzależnili się od alkoholu, chemia ich mózgu mogła się zmienić do tego stopnia, że ​​są całkowicie zaskoczeni niektórymi wyborami, których dokonują. Mogą nie mieć kontroli nad własnym procesem podejmowania decyzji.

 

 

Nie próbuj kontrolować partnera

Wielu członków rodzin alkoholików w naturalny sposób próbuje wszystkiego, co przychodzi im do głowy, aby skłonić ukochaną osobę do zaprzestania picia. Niestety, zwykle powoduje to, że członkowie rodziny alkoholika czują się samotni i sfrustrowani.

Możesz sobie powiedzieć, że na pewno jest coś, co możesz zrobić. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​nawet alkoholicy nie są w stanie kontrolować swojego picia, chociaż próbują. Nawet wiedząc o tym, możesz chcieć pomóc ukochanej osobie, która znajduje się w środku kryzysu.

W rzeczywistości jest to zazwyczaj czas, w którym rodzina nie powinna nic robić. Kiedy osoba, która ma problem z zażywaniem substancji psychoaktywnych, osiąga punkt krytyczny, czasami w końcu przyznaje się, że ma problem i zaczyna szukać pomocy. Jeśli przyjaciele lub członkowie rodziny wpadają i „ratują” osobę z sytuacji kryzysowej, może to opóźnić decyzję o uzyskaniu pomocy.

 

 

Czasami warto dopuścić do kryzysu, który pomoże mu wyjść z letargu i się otrząsnąć

Dla tych, którzy kochają kogoś żyjącego z nałogiem, bardzo trudno jest usiąść i pozwolić, aby kryzys rozegrał się w pełni. Kiedy ktoś, kogo kochasz, osiąga punkt krytyczny, np. traci pracę lub idzie do więzienia, może być trudnym pojęciem do zaakceptowania, że ​​najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w tej sytuacji, jest nic nie robić.

Może się wydawać, że jest to sprzeczne z wszystkim, w co wierzysz. Niestety, to powoduje, że cykl się powtarza … w nieskończoność. Nie musisz tworzyć kryzysu, ale nauczenie się oderwania się od przywiązania pomoże ci pozwolić na wystąpienie kryzysu – takiego, który może być jedynym sposobem na zmianę.

 

 

Ukrywanie

Jeśli członkowie rodziny próbują „pomóc” (umożliwić alkoholikowi) ukrywanie się przed piciem i usprawiedliwianie ich, to od razu biorą udział w zaprzeczaniu alkoholikowi. Otwarte i uczciwe podejście do problemu jest najlepszym podejściem.

 

 

Akceptowanie niedopuszczalnego zachowania

Zaakceptowanie niedopuszczalnego zachowania zwykle zaczyna się od jakiegoś drobnego incydentu, z którym członkowie rodziny się otrząsają: „Po prostu za dużo wypili”. Ale następnym razem zachowanie może się nieco pogorszyć, a potem jeszcze gorzej. Powoli zaczynasz akceptować coraz bardziej niedopuszczalne zachowanie. Zanim zdasz sobie z tego sprawę, możesz znaleźć się np. w pełnym przemocy związku.

Nadużycia nigdy nie są akceptowane. Nie musisz akceptować w swoim życiu niedopuszczalnego zachowania. Masz wybór. Ważne jest również, aby chronić swoje dzieci przed niedopuszczalnym zachowaniem. Nie toleruj żadnych krzywdzących lub negatywnych komentarzy kierowanych pod adresem Twoich dzieci. Te komentarze mogą spowodować trwałe uszkodzenie psychiki dziecka. Chroń swoje dzieci i nie wahaj się trzymać je z dala od kogoś, kto pije i nie szanuje twoich granic. Dorastanie w domu alkoholika może pozostawić trwałe blizny.

 

 

Posiadanie nieuzasadnionych oczekiwań

Jednym z problemów związanych z kontaktem z alkoholikiem jest to, że w pewnych okolicznościach to, co może wydawać się rozsądnym oczekiwaniem, może być całkowicie nierozsądne w przypadku osoby uzależnionej. Kiedy alkoholicy przysięgają tobie i sobie, że już nigdy nie dotkną kolejnej kropli, możesz naturalnie oczekiwać, że są szczerzy i nie będą więcej pić.

Ale w przypadku alkoholików to oczekiwanie okazuje się nierozsądne. Czy rozsądne jest oczekiwanie, że ktoś będzie wobec ciebie szczery, kiedy nie jest w stanie być szczerym nawet wobec siebie?

 

 

Życie w przeszłości

Kluczem do radzenia sobie z alkoholizmem w rodzinie jest skupienie się na obecnej sytuacji. Nie możesz pozwolić, aby rozczarowania i błędy z przeszłości wpłynęły na twoje dzisiejsze wybory, ponieważ prawdopodobnie zmieniły się okoliczności.

 

 

Skupiamy się na ich zachowaniu, a nie na reakcji na nie

Dopiero gdy osoba doświadcza własnego bólu, poczują potrzebę zmiany. Naturalne konsekwencje mogą oznaczać, że nie chcesz spędzać czasu z alkoholikiem. Ta decyzja nie jest złośliwa ani nieuprzejma. To jest akt ochronny dla Ciebie.

Twoim zadaniem nie jest „wyleczenie” alkoholizmu ukochanej osoby, ale pozwolenie na wystąpienie naturalnych konsekwencji jest jednym z czynników, które mogą wypchnąć taką osobę z letargu.

 

 

Przypomnij mu o konsekwencjach nadużywania alkoholu

 

Krótkoterminowe lub ostre konsekwencje zdrowotne wynikające z nadmiernego picia mogą obejmować:

  • Zwiększone ryzyko obrażeń ciała w wyniku wypadków, takich jak upadek lub wypadek samochodowy
  • Ryzyko stania się ofiarą przemocy, w tym rabunku lub napadu
  • Ryzyko samobójstwa z powodu powiązanych zmian nastroju i zachowania
  • Ryzykowne zachowania seksualne, w tym seks bez zabezpieczenia

 

Długotrwałe lub przewlekłe szkody zdrowotne mogą obejmować:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Choroba sercowo-naczyniowa
  • Choroba umysłowa
  • Problemy z uczeniem się, poznaniem i pamięcią
  • Utrata innych relacji, w tym z członkami rodziny
  • Kwestie finansowe, w tym utrata pracy
  • Uszkodzenie i niewydolność wątroby
  • Zwiększone ryzyko raka jamy ustnej, przełyku, żołądka i wątroby
  • Inne problemy trawienne, w tym wrzody

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://tvn24.pl/programy/jesli-pijemy-to-tak-zeby-juz-sponiewieralo-polski-problem-z-alkoholem-ra513762
  2. https://www.alcohol.org/helping-an-alcoholic/boyfriend/
  3. McCoy T, Dunlop W. Down on the upside: Redemption, contamination, and agency in the lives of adult children of alcoholics. Memory. 2017;25(5):586-594. doi:10.1080/09658211.2016.1197947
  4. Timko C, Halvorson M, Kong C, Moos R. Social processes explaining the benefits of Al-Anon participation. Psychology of Addicted Behaviors. 2015;29(4):856-63. doi:10.1037/adb0000067
  5. Timko C, Laudet A, Moos R. Al-Anon newcomers: Benefits of continuing attendance for six months. American Journal of Drug and Alcohol Abuse. 2016;42(4):441-9. doi:10.3109/00952990.2016.1148702

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.