Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the dotpay-payment-gateway domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-payments domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Alkohol a sen- jak alkohol wpływa na sen? - Miesiąc Bez Alkoholu

Alkohol a sen- jak alkohol wpływa na sen?

sie 27, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

Zgodnie z ustaleniami alkohol pozwala zdrowym ludziom zasnąć szybciej i głębiej spać ale tylko przez chwilę, jednocześnie zmniejszając cykl snu REM (sen z szybkimi ruchami gałek ocznych).

Im więcej pijesz przed snem, tym wyraźniejsze są te efekty. Sen REM pojawia się około 90 minut po zaśnięciu. To faza snu, kiedy ludzie śnią, i uważa się, że ma ona działanie regenerujące. Zakłócenia snu REM mogą powodować senność w ciągu dnia, słabą koncentrację i okradać Cię z potrzebnych pokładów energii.

„Dla wielu z nas może się wydawać, że alkohol pomaga w zasypianiu, ponieważ faktycznie je ułatwia, ale dzieje się to kosztem drugiej połowy nocy kiedy zamiast się regenerować organizm walczy z trawieniem alkoholu” – mówi badacz Irshaad Ebrahim, dyrektor medyczny The London Sleep Centre w Wielkiej Brytanii. Warto też wiedzieć, że „Alkohol hamuje również oddychanie i może wywołać bezdech senny” lub przerwy w oddychaniu, które zdarzają się w ciągu nocy.

W skrócie – im więcej osoba pije przed snem, tym silniejsze jest zakłócenie. Wydaje się, że jeden lub dwa standardowe drinki mają minimalny wpływ na sen, mówi Ebrahim.

 

Alkohol pomaga w zasypianiu, ale szkodzi drugiej części snu

 

„Natychmiastowy i krótkotrwały wpływ alkoholu polega na skróceniu czasu zasypiania, a ten wpływ na pierwszą połowę snu może być częściowo powodem, dla którego niektóre osoby cierpiące na bezsenność używają alkoholu jako środka nasennego” – mówi Ebrahim.

„Jednak jest to równoważone przez bardziej zakłócony sen w drugiej połowie nocy”. „Alkoholu nie należy używać jako środka nasennego, a regularne spożywanie go może skutkować uzależnieniem od alkoholu” – mówi.

Inny Pan, tj. Scott Krakower (specjalista od uzależnień w North Shore-LIJ w Mineola w stanie Nowy Jork) potwierdza w 100% tezę Pana Ebrahina, mowiąc, że ludzie maja tendencje do błędnego myślenia, że ​​śpią lepiej kiedy piją, natomiast tak absolutnie nie jest.

REM jest bardziej regenerującym psychicznie rodzajem snu, mówi dr Michael Breus, specjalista od snu w Scottsdale w Arizonie. „Alkohol nie jest odpowiednią pomocą nasenną. Jeśli polegasz na alkoholu, aby zasnąć, pamiętaj, że masz większe prawdopodobieństwo, że będziesz chodzić we śnie, rozmawiać przez sen i mieć problemy z pamięcią ”.

 

Jak polepszyć jakość snu?

 

W skrócie, należy popracować nad lepszymi nawykami dotyczącymi snu, oto kilka wskazówek:

1. Ćwicz regularnie, ale nie później niż kilka godzin przed snem.
2. Unikaj kofeiny, alkoholu i nikotyny wieczorem.
3. Zarezerwuj łóżko tylko do spania i seksu.
4. Utrzymuj sypialnię w niskiej temperaturze.
5. Ustaw regularne godziny budzenia i spania.

 

Przytoczone źródła

  1. Ebrahim, I. Alcoholism: Clinical and Experimental Research, 2012, study received ahead of print.
  2. Irshaad Ebrahim, medical director,The London Sleep Centre in London, U.K.
  3. Michael Breus, PhD, sleep specialist, Scottsdale, Ariz.
  4. Scott Krakower, DO, addiction specialist, North Shore-LIJ, Mineola, N.Y.

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.