Alkohol i rak wątroby

lut 11, 2021 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

 

Każdego roku ponad pół miliona ludzi na całym świecie zapada na tego typu raka. Pierwotny rak wątroby, nazywany również rakiem wątrobowokomórkowym, może mieć różne przyczyny, w tym nadużywanie alkoholu, przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, chorobliwą otyłość z cukrzycą, która powoduje niealkoholowe stłuszczenie wątroby lub chorobę metaboliczną, taką jak hemochromatoza.

 

 

Czym jest rak wątroby?

 

Pierwotny rak wątroby to forma raka, która zaczyna się w wątrobie i wiąże się z nadmiernym spożyciem alkoholu. Wiele osób z pierwotnym rakiem wątroby zastanawia się, czy dalsze picie alkoholu jest bezpieczne. Faktem jest, że alkohol jest toksyczny dla komórek wątroby, a spożywanie alkoholu może przyspieszyć uszkodzenie wątroby, co może mieć czasami śmiertelne konsekwencje u osób z tym typen raka. Ponadto możliwości leczenia szybko się zmniejszają, gdy kontynuuje się picie.

 

Dokładna przyczyna raka wątroby nie jest znana, ale alkohol jest zdecydowanym czynnikiem ryzyka. Zrozumienie tych czynników może pomóc zmniejszyć własne ryzyko, a wiedza na temat objawów, na które należy zwrócić uwagę, oznacza, że będziesz wiedzieć, kiedy należy szukać pomocy medycznej.

 

 

Rak wątroby i alkohol

 

Alkohol jest bezpośrednim czynnikiem przyczyniającym się do raka wątroby, ponieważ nadmierne spożycie alkoholu jest główną przyczyną marskości wątroby, która występuje, gdy w wątrobie gromadzi się blizna, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie.

 

 

Profesor Chris Day, specjalista ds. wątroby mówi, że związek między alkoholem a chorobą jest jasny w momencie kiedy pacjenci mają marskość wątroby. Wątroba to potężny organ, który po uszkodzeniu może odrodzić się. Jeśli jednak wątroba jest chronicznie uszkodzona i rozwija się marskość wątroby, nie jest ona w stanie skutecznie przeprowadzić tych procesów naprawczych.

 

Guzki regeneracyjne w wątrobie nieustannie próbują odrastać, ale są oddzielone płatami tkanki bliznowatej spowodowanej uszkodzeniem wątroby. Rak wątroby może rozwinąć się w jednym z guzków, a szybki jego rozwój może zostać niehamowany. Profesor Day wyjaśnia również, że nawet zanim rozwinie się marskość wątroby, metabolizm alkoholu w wątrobie może skutkować wytwarzaniem toksycznych substancji, takich jak wolne rodniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju raka wątroby.

 

 

 

Inne przyczyny raka wątroby

 

Alkohol nie jest jedyną przyczyną raka wątroby. Wątroba jest odpowiedzialna za przetwarzanie tłuszczu zawartego w jedzeniu, ale niezdrowa dieta może prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w komórkach wątroby, którego nie można rozłożyć. Prowadzi to do niealkoholowej tłuszczowej choroby wątroby.

 

W momencie kiedy wątroba ulegnie zapaleniu, choroba może szybko przekształcić się w coś poważniejszego. Wirusowe zapalenie wątroby jest również coraz większym czynnikiem ryzyka chorób wątroby, zwłaszcza zapalenia wątroby typu B i C. Wynika to z faktu, że obrzęk wątroby spowodowany zapaleniem wątroby może prowadzić do blizn, które przerywają procesy naprawcze wątroby.

 

 

Objawy raka wątroby

 

Podobnie jak wiele innych nowotworów, rak wątroby jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, możesz być we wczesnym stadium raka wątroby i najlepiej udać się do lekarza tak szybko, jak to możliwe:

 

  • Niespodziewana utrata wagi
  • Brak apetytu i uczucie sytości nawet po małych posiłkach
  • Nudności i wymioty
  • Ból brzucha lub obrzęk
  • Żółtaczka (zażółcenie skóry i białkówek oczu)
  • Duże zmęczenie; brak energii

 

 

Profilaktyka raka wątroby

 

Największą zmianą, jaką osoba może wprowadzić w swoim życiu, aby zmniejszyć ryzyko raka wątroby jest przestrzeganie wytycznych dotyczących niskiego ryzyka spożywania alkoholu – picie nie więcej niż 14 jednostek tygodniowo. Ważne jest również, aby robić dni wolne od picia, co daje wątrobie szansę na regenerację. Jeśli masz marskość wątroby, zaleceniem lekarza jest całkowite zaprzestanie picia alkoholu.

 

Aby upewnić się, że Twoja wątroba jest najzdrowsza, najlepiej jest stosować zbilansowaną dietę i regularnie ćwiczyć. Zmniejszy to ryzyko stłuszczenia wątroby, a także ochroni Cię przed innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zawał serca i udar. Warto też udać się profilaktycznie do lekarza np. raz do roku, żeby sprawdził w jakim stanie jest nasz organizm.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.cancer.org/cancer/liver-cancer/about/what-is-liver-cancer.html
  2. https://www.mskcc.org/news/should-person-liver-cancer-stop-drinking-alcohol
  3. NHS Choices website. Non-alcoholic Fatty Liver Disease.
  4. NHS Choices website. Liver cancer.

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.