Alkohol VS Nastolatkowie – jak rozmawiać z nastolatkami o alkoholu?

lis 3, 2020 | Jak Pomóc Innej Osobie, Porady i Wskazówki

 

 

Nastolatkowie i alkohol: co warto wiedzieć?

 

Nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu przez młodzież poniżej 18 lat. Chociaż próbowanie alkoholu jest powszechne wśród nastolatków, istnieje wiele zagrożeń z tym związanych. Alkohol może upośledzać rozwój mózgu i zwiększać ryzyko innych problemów, w tym uzależnienia, we wczesnej dorosłości i później.

 

 

Bycie wzorem do naśladowania.

 

Masz duży wpływ na spożywanie alkoholu przez Twoje dziecko. Jest mało prawdopodobne, abyś był w stanie powstrzymać swoje dziecko przed spróbowaniem alkoholu, ale możesz być wzorem do naśladowania dla bezpiecznych nawyków. Na przykład możesz wysyłać dziecku mocne przesłanie na temat alkoholu, pijąc od czasu do czasu, z umiarem i tylko w towarzystwie.

Nawet sposób, w jaki mówisz o alkoholu i innych narkotykach, wysyła wiadomość do dziecka. Na przykład możesz pomyśleć o tym, co słyszy Twoje dziecko, gdy dorosły mówi coś w stylu: „Potrzebuję drinka – miałem trudny dzień w pracy”.

Możesz nie myśleć o alkoholu jako o narkotyku, ale jest to substancja, która wpływa na twoje ciało, zachowanie i zdolność podejmowania decyzji. Możesz się uzależnić od alkoholu. Jest to jeden z narkotyków najczęściej zażywanych przez młodych ludzi i może to być jeden z najbardziej szkodliwych narkotyków w życiu dziecka, który zostanie dorosłym.

 

 

Rozmowa z dzieckiem na temat spożywania alkoholu

 

Stwierdzono, że wyraźne przekazywanie informacji przez rodziców na temat negatywnych skutków alkoholu, a także ich oczekiwań dotyczących używania narkotyków, znacznie zmniejsza spożycie alkoholu przez nastolatków.

 

Odpowiedni nadzór rodzicielski zniechęca dzieci do spożywania alkoholu. Alkohol i inne narkotyki występują najczęściej między godzinami 15:00. oraz 18:00, bezpośrednio po szkole i przed powrotem rodziców z pracy do domu. Udział nastolatków w zajęciach pozalekcyjnych jest zatem ważnym środkiem zapobiegania spożywaniu alkoholu w tej grupie wiekowej.

 

Rodzice mogą również pomóc w edukacji nastolatków w zakresie odpowiednich strategii radzenia sobie ze stresem. Na przykład osoby w wieku od 15 do 16 lat, które wykorzystują religię (jakąkolwiek wyznajesz), aby radzić sobie ze stresem, znacznie rzadziej używają narkotyków i mają mniej problemów w wyniku picia niż ich rówieśnicy, którzy zasilają się religią.

 

Mówienie o spożywaniu alkoholu może być trudne, ale jest to ważny sposób zapobiegania lub ograniczania picia przez dziecko. Trudne rozmowy, takie jak ta, możesz ułatwić, myśląc wcześniej o tym, co chcesz powiedzieć. W ten sposób jesteś przygotowany, jeśli Twoje dziecko nieoczekiwanie poruszy temat spożywania alkoholu. Możesz też poruszyć ten temat ze swoim dzieckiem, zanim zapyta. Na przykład możesz wykorzystać rozmowy na temat alkoholu jako okazję do:

 

  • omówić wartości i oczekiwania dotyczące spożywania alkoholu w Twojej rodzinie
  • komunikować fakty, w tym wpływ alkoholu na organizm lub jego wpływ na myślenie i zachowanie
  • wyjaśnij takie rzeczy, jak rozmiar standardowego drinka.

 

Kiedy masz bliskie relacje z dzieckiem, łatwiej jest Ci poruszać z nim takie kwestie, jak spożywanie alkoholu, więc pracuj nad utrzymaniem kontaktu. Otwarte rozmowy na tego typu tematy dają Ci szansę zrozumienia, co dzieje się w życiu Twojego dziecka. Oznacza to, że będziesz lepiej przygotowany do pomocy mu w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, gdy się pojawią.

 

Jeśli Twoje nastoletnie dziecko zażywa alkohol i inne narkotyki – lub myślisz, że tak może być – ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki używania i nadużywania narkotyków.

 

 

Wiadomości dotyczące bezpiecznego spożywania alkoholu przez Twoje dziecko

 

Jeśli Twoje dziecko prawdopodobnie przebywa w pobliżu alkoholu z innymi młodymi ludźmi, oto kilka wiadomości na temat spożywania alkoholu, które mogą pomóc zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Najbezpieczniej dla Twojego dziecka będzie:

  • unikanie nienadzorowanych i niebezpiecznych środowisk – na przykład z nieznajomymi lub na dużych imprezach i przyjęciach, na których nie ma dorosłych
  • nie upijać się
  • nie mieszać alkoholu z innymi narkotykami
  • nie pić i potem prowadzić auto
  • picie powoli, nigdy na pusty żołądek i najlepiej naprzemiennie popijaj wodą
  • liczyć i ograniczać liczbę wypitych napojów alkoholowych
  • nie daj się zmusić do picia
  • nie angażuj się w gry związane z piciem

 

 

Jeśli Twoje dziecko planuje zorganizować przyjęcie w domu lub jest zaproszone na przyjęcie znajomego, dobrze jest uzgodnić pewne zasady. Jeśli pozwalasz dziecku pić alkohol, negocjuj zasady, takie jak rodzaj i ilość alkoholu oraz co zrobić, gdy otoczenie Twojego dziecka stanie się zbyt niebezpieczne.

 

 

Jakie mogą być konsekwencje picia alkoholu przez nastolatków?

 

Ciało i zachowanie

Alkohol wpływa na organizm na kilka sposobów. Na początku może sprawić, że ludzie poczują się pobudzeni i bardziej społeczni. Ale gdy ludzie piją więcej, mogą stać się senni, stracić równowagę i koordynację, niewyraźnie mówić i myśleć wolniej. Mogą nawet czuć się źle lub wymiotować.

Wraz ze wzrostem ilości alkoholu we krwi ludzie nie mogą jasno myśleć ani odpowiednio koordynować swoje ciało. Oznacza to, że są narażeni na wypadki i urazy lub udział w przemocy. W ekstremalnych sytuacjach alkohol może spowodować utratę przytomności lub uniemożliwić im normalne oddychanie. Młodzi ludzie umierają z powodu zatrucia alkoholem lub zakrztuszenia się wymiocinami.

 

Podejmowanie decyzji

Jednym z najważniejszych zadań dorastania jest nauka podejmowania samodzielnych, odpowiedzialnych decyzji. Niektóre z tych decyzji będą dobre, a inne niezbyt dobre – popełnianie błędów i uczenie się na nich jest częścią dorastania. Ale alkohol wpływa na zdolność młodych ludzi do szybkiego myślenia, dokonywania właściwych ocen i unikania niebezpiecznych sytuacji lub ryzykownych zachowań. Na przykład młoda osoba pod wpływem alkoholu może:

  • angażować się w przemoc fizyczną lub werbalną
  • uprawiać seks bez zabezpieczenia lub nie być w stanie poradzić sobie z niechcianymi zalotami seksualnymi i zostać napastowanym seksualnie
  • doświadczyć halucynacji lub urojeń, które mogą prowadzić do wypadków lub obrażeń
  • zatruć się alkoholem i stracić przytomność lub umrzeć
  • odnieść obrażenia podczas pływania, uprawiania sportu, wspinaczki, a nawet próby przejścia przez ulicę
  • złamać prawo lub wdać się w kłopoty z policją
  • stracić kontrolę, zachowywać się niewłaściwie i zaszkodzić ważnym związkom lub zaszkodzić jej reputacji.
  • Nastoletni mózg narażony na działanie alkoholu może być mniejszy w niektórych jego częściach.
  • W przeciwieństwie do dorosłych, nastolatkowie mają tendencję do nadużywania alkoholu z innymi substancjami, zwykle marihuaną.
  • Im młodsza osoba zaczyna pić, tym bardziej prawdopodobne jest, że wystąpi u niej problem z alkoholem kilka, kilkanaście lat później.
  • Odurzenie wiąże się z próbami samobójczymi przy użyciu bardziej śmiercionośnych metod, a dodatni poziom alkoholu we krwi często stwierdza się u osób, które dokonały samobójstwa.
  • Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować lub maskować inne problemy emocjonalne, takie jak lęk lub depresja.
  • Nadmierne picie może prowadzić do używania innych narkotyków, takich jak marihuana, kokaina lub heroina.

 

 

Dlaczego nastolatlowie piją alkohol?

 

Dla wielu młodych ludzi próbowanie alkoholu jest normalną częścią dorastania. Na przykład posiadanie przyjaciół i dopasowanie się do nich jest bardzo ważne dla nastolatków. Twoje dziecko może pić, aby poczuć się częścią grupy rówieśniczej lub ponieważ czuje, że daje mu to pewien status w grupie rówieśniczej.

Niektórym nastolatkom może podobać się sposób, w jaki czują się po alkoholu. Niektórzy mogą lubić alkohol, ponieważ daje im dreszczyk emocji lub sprawia, że czują się „dorośli”. Dla większości z nich, którzy spróbują alkoholu, nie będzie żadnych długoterminowych skutków. Ale dla nielicznych picie w okresie dojrzewania może prowadzić do natychmiastowych szkód i długotrwałych problemów, w tym uzależnienia.

Dla niektórych nastolatków picie alkoholu może być sposobem radzenia sobie z problemami społecznymi lub psychicznymi lub maskowania tych problemów. Jeśli uważasz, że tak może być, koniecznie porozmawiaj z dzieckiem.

 

Przytoczone źródła

  • Donaldson, C.D., Handren, L.M., & Crano, W.D. (2016). The enduring impact of parents’ monitoring, warmth, expectancies, and alcohol use on their children’s future binge drinking and arrests: A longitudinal analysis. Prevention Science, 17(5), 606-614. doi: 10.1007/s11121-016-0656-1.
  • Hermens, D.F., & Lagopoulos, J. (2018). Binge drinking and the young brain: A mini review of the neurobiological underpinnings of alcohol-induced blackout. Frontiers in Psychology, 9, 12. doi: 10.3389/fpsyg.2018.00012.
  • Parker, M.A., & Anthony, J.C. (2019). Underage drinking, alcohol dependence, and young people starting to use prescription pain relievers extra-medically: A zero-inflated Poisson regression model. Experimental and Clinical Psychopharmacology, 27(1),87-95. doi: 10.1037/pha0000229.
  • Stubbs, S., & Bennett, D. (2014). Young people and alcohol use: Contextualizing and responding to the challenge of problematic drinking. Adolescent Medicine: State of the Art Reviews, 25, 50-69.
  • Townshend, T.G. (2013). Youth, alcohol and place-based leisure behaviours: A study of two locations in England. Social Science & Medicine, 91, 153-161. doi: 10.1016/j.socscimed.2013.02.017.
  • White, V., & Williams, T. (2016). Australian secondary school students’ use of tobacco, alcohol, and over-the-counter and illicit substances in 2014. Melbourne: Centre for Behavioural Research in Cancer, Cancer Council Victoria. Retrieved 3 October 2019
  • NHS website. Smoking, drinking and drug use among young people in England in 2014. 
  • Public Health England Local Alcohol Profiles for England. June 2015 update. 
  • University of Bristol. Drinking alcohol in films linked to teenagers’ alcohol use. 
  • 2009 Chief Medical Officer Report. Guidance on the Consumption of Alcohol by Children and Young People. 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.