Alkohol vs Seks – w jaki sposób alkohol wpływa na życie seksualne?

lis 9, 2020 | Porady i Wskazówki, Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

Wiele osób błędnie uważa, że alkohol jest afrodyzjakiem. Jednak z biegiem czasu zbyt dużo alkoholu może faktycznie osłabić popęd seksualny. Co mówią badania? Alkohol zmniejsza wrażliwość seksualną zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U obu płci regularne i długotrwałe picie osłabia reakcję seksualną. U mężczyzn alkohol może powodować trudności w uzyskaniu i utrzymaniu erekcji – podczas gdy kobiety mogą odczuwać zmniejszone nawilżenie, mieć trudniejszy orgazm lub mieć orgazmy, które są mniej intensywne.

 

 

Wpływ alkoholu na życie seksualne kobiet

 

Dotyka kobiety nieco inaczej niż mężczyzn. Zatrucie alkoholem zależy od wagi. Jeśli para spożywa taką samą ilość alkoholu, a kobieta waży mniej niż mężczyzna, prawdopodobnie będzie bardziej odurzona. Ponadto skład ciała różni się w zależności od płci. Mężczyźni mają zwykle więcej tkanki mięśniowej, kobiety mają więcej tłuszczu, na przykład w piersiach i biodrach (tłuszcz gynoidalny). Alkohol jest rozpuszczalny w wodzie. Dyfunduje z krwiobiegu do tkanki mięśniowej, co zmniejsza ilość, która dostaje się do mózgu. Ale tkanka tłuszczowa nie jest rozpuszczalna w wodzie. W porównaniu z mężczyznami o tej samej wadze więcej alkoholu pozostaje w krwiobiegu kobiet i dostaje się do mózgu, gdzie zwiększa stan odurzenia kobiet. Innymi słowy, kiedy mężczyźni i kobiety piją taką samą ilość, kobiety często stają się bardziej odurzone, co ma wpływ na zainteresowanie seksualne, przyzwolenie i funkcjonowanie.

 

Alkohol zwiększa pożądanie seksualne – ale tylko w pewnym sensie. 

Jeden lub dwa drinki mogą zwiększyć pobudzenie, ale nie jest to tak do końce potwierdzone badaniami. Picie alkoholu zwiększa poziom testosteronu u kobiet. Ten męski hormon płciowy odgrywa rolę w pożądaniu seksualnym. Może to być czynnikiem u kobiet zgłaszających większe pożądanie seksualne podczas picia.

Ludzie często kojarzą picie z obniżonymi zahamowaniami oraz poczuciem seksowności i pewności siebie. To trochę jak samospełniająca się przepowiednia: jeśli spodziewasz się szczęścia podczas picia, prawdopodobnie tak się stanie.

 

Alkohol może zwiększać, ale też i zmniejszać podniecenie seksualne

Niektóre kobiety mogą bardziej interesować się seksem, kiedy wypiły kilka drinków, ale to nie znaczy, że ich ciała będą się tym interesować. Badania pokazują, że chociaż alkohol może wywoływać u kobiet wrażenie, że są podniecone, zbyt duża jego ilość ma w rzeczywistości negatywny wpływ na fizjologię i osłabia reakcję narządów płciowych. Według niektórych raportów, jeśli chodzi o alkohol i seks, kluczem jest umiar. Ponadto im więcej pijesz, tym gorsza jest twoja reakcja narządów płciowych i pobudzenie fizyczne.

 

Trudniej doświadczyć orgazmów

Podczas gdy jeden drink może nie wpływać na przepływ krwi w narządach płciowych, jeden drink za dużo może mieć wpływ fizjologiczny, poznawczy i behawioralny, który może powodować zaburzenia orgazmu wywołane alkoholem. Może to oznaczać dłuższe osiągnięcie orgazmu i mniej intensywne doświadczenia, o ile w ogóle będziesz w stanie je osiągnąć. Jeśli lubisz szczęśliwe zakończenie po masturbacji lub współżyciu z partnerem, najlepiej nie pić.

 

Utrudnia nawilżenie

Kiedy jesteś podniecona, twoje ciało przygotowuje się do stosunku, zwiększając dopływ krwi do genitaliów, powodując ich obrzęk i samosmarowanie. Picie zbyt dużej ilości może zatrzymać te reakcje fizjologiczne i wpływać na wilgotność pochwy, powodując tarcie i dyskomfort.

 

 

Wpływ alkoholu na życie seksualne mężczyzn

 

Twardość członka może być trudniejsza do osiągnięcia. Alkohol może wpływać na zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Picie zbyt dużych ilości regularnie może również spowodować trwałe uszkodzenie i zaburzenia erekcji, dzieje się tak z kilku powodów:

 • Zmniejsza przepływ krwi do prącia.
 • Zwiększa poziom angiotensyny, hormonu związanego z zaburzeniami erekcji.
 • Działa depresyjnie na centralny układ nerwowy.
 • Może opóźniać wytrysk
 • Nadmierne picie może też spowodować opóźniony wytrysk (powyżej 30 min.), co dla niektórych może oznaczać brak możliwości wytrysku, gdyż inicjacja seksualna nie przebiegać aż tak długo.
 • Jest mało prawdopodobne, aby jeden czy dwa drinki uniemożliwiły wytrysk, ale nadmierne picie już tak.

 

Alkohol może podniecać

Podobnie jak u kobiet, wypicie jednego lub dwóch drinków może zwiększyć pożądanie seksualne i podniecenie u mężczyzn. Ponownie, kluczem wydaje się być skromne picie, wszystko powyżej dwóch drinków może już mieć odwrotne działanie.

 

Alkohol zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia ryzyka seksualnego

Chociaż alkohol jest powiązany z większym ryzykiem u mężczyzn i kobiet, wydaje się, że jest on bardziej czynnikiem napędowym dla mężczyzn. Jeden lub dwa drinki mogą mieć działanie odprężające i pomóc zmniejszyć zahamowania seksualne. To może sprawić, że będziesz bardziej otwarty na odkrywanie nowych rzeczy.

Im więcej pijesz, tym bardziej ryzykowne może być Twoje zachowanie seksualne. Opierając się na różnych badaniach, mężczyźni pod wpływem alkoholu częściej angażują się w ryzykowne zachowania seksualne, takie jak stosunek płciowy bez ochrony.

 

 

Fakty na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka

 

Po alkoholu % niektórzy mogą wyglądać atrakcyjniej, niż na trzeźwo

Badania wykazują, że po spożyciu alkoholu niektórzy ludzie wydają się być dla nas bardziej atrakcyjni, szczególnie kiedy nie miało to miejsce wcześcniej. I to nie tylko ludzie,krajobrazy też wydawały się bardziej atrakcyjne. Nawet samce muszek owocowych wydają się być mniej wybredne w stosunku do swoich potencjalnych partnerów po podaniu alkoholu. Pomijając naukę, nietrudno zrozumieć, dlaczego alkohol może prowadzić do sypiania z kimś, na kogo normalnie byś nie zwrócił uwagi. Picie zmniejsza zahamowania, nasila socjalizację i osłabia zdolność racjonalnej oceny.

 

Imprezowanie (nawet na trzeźwo) może zwiększać podniecenie seksualne

Alkohol jest częścią imprezowania, a ludzie, którzy imprezują, często stają się podnieceni seksualnie. Mężczyźni kojarzą picie z podniecaniem się, więc wielu z nich podnieca się w sytuacjach towarzyskich, które obejmują alkohol, nawet jeśli nie piją.

 

Potencjalne zagrożenia

Alkohol jest integralną częścią przypadkowego seksu w każdej grupie wiekowej, zwłaszcza wśród nastolatków i młodych dorosłych. Ponad trzy tuziny badań pokazują, że zatrucie alkoholem jest silnie związane z podejmowaniem ryzyka seksualnego. W porównaniu z parami, które kochają się na trzeźwo, osoby, które łączą picie i seks, znacznie rzadziej rozmawiają o antykoncepcji i zapobieganiu infekcjom seksualnym. Rzadziej używają prezerwatyw. A jeśli używają prezerwatyw, jest mniej prawdopodobne, że będą ich właściwie używać.

Związany z napaścią na tle seksualnym i przemocą domową. Wiele badań wskazuje na wyraźny związek między alkoholem a napaścią seksualną i przemocą w rodzinie. Podczas napadów większość sprawców i ofiar jest nietrzeźwa – często tak pijana, że ​​później nie pamiętają dokładnie tego, co się stało. Najczęsciej ofiarami są kobiety.

Powiązane z dysocjacją. Podczas seksu kobiety z historią urazów seksualnych często „dysocjują”. Emocjonalnie odłączają się od tego doświadczenia, więc nie wspominają o swoich nadużyciach. Odurzenie alkoholem działa odrętwiająco. Wiele kobiet z historią urazów seksualnych używa go do zwiększenia dysocjacji. Wiele badań pokazuje, że historia urazów seksualnych jest kluczowym czynnikiem ryzyka problematycznego picia i innych problemów narkotykowych u kobiet.

 

 

Najlepsze praktyki, o których należy pamiętać

Alkohol z pewnością może zmylić Twoją ocenę, jeśli chodzi o angażowanie się w czynności seksualne z kimś innym, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić:

 

 • Wśród mężczyzn z problemami z erekcją, seksuoterapeuci na ogół zalecają powstrzymanie się od picia lub ograniczenie spożycia do jednego drinka na godzinę lub dwie przed stosunkiem.
 • Ustaw sobie limit napojów. Trzymaj się tego, aby uniknąć zbytniego upicia się.
 • Pij naprzemiennie napoje alkoholowe z bezalkoholowymi, najlepiej wodą.
 • Zabezpiecz się w prezerwatywy przed udaniem się na imprezę.
 • Twoje ciało, Twój przywilej. Nie zmuszaj się do robienia czegokolwiek, czego nie chcesz. Nie próbuj nikogo zmuszać do aktywności seksualnej.
 • Zwiększaj liczby w tygodniu dni bez alkoholu. Zacznij od zaplanowania romantycznych nocy, które nie wymagają picia alkoholu, lub upewnij się, że oferowana ilość nie przekracza zaleceń 14 jednostek tygodniowo zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.
 • Jeśli masz zwyczaj picia wina do obiadu, spróbuj zamiast tego wypić napój bezalkoholowy. Odłóż pieniądze, które wydałeś na alkohol, a pod koniec miesiąca wykorzystaj je na coś na co zawsze było Ci szkoda pieniędzy.

 

 

Przytoczone źródła

 • Chen X, et al. (2014). The moderating effect of stimulus attractiveness on the effect of alcohol consumption on attractiveness ratings. DOI: 1093/alcalc/agu026
 • Consent: Giving it, getting it, respecting it. (2018). fpa.org.uk/sites/default/files/consent-giving-getting-respecting-leaflet.pdf
 • George WH, et al. (2009). Indirect effects of acute alcohol intoxication on sexual risk-taking: The roles of subjective and physiological sexual arousal. DOI: 1007/s10508-008-9346-9
 • George WH, et al. (2011). Women’s sexual arousal: Effects of high alcohol dosages and self-control instructions. DOI: 1016/j.yhbeh.2011.03.006
 • Kling JM, et al. (2019). Association between alcohol use and female sexual dysfunction from the Data Registry on Experiences of Aging, Menopause, and Sexuality (DREAMS). DOI:1016/j.esxm.2018.11.009
 • Ledford H. (2008). Drunken flies get hypersexual: nature.com/news/2008/080103/full/news.2007.402.html
 • Mayo Clinic Staff. (2018). Anorgasmia in women: mayoclinic.org/diseases-conditions/anorgasmia/symptoms-causes/syc-20369422
 • Mayo Clinic Staff. (2018). Erectile dysfunction: mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776
 • Partying safely and sex. (2018): betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/partying-safely-and-sex
 • Sex differences alcohol metabolism. (n.d.): womenshealth.northwestern.edu/blog/sex-differences-alcohol-metabolism
 • Sexual assault and alcohol: What the research evidence tells us. (2016). drugabuse.gov/sites/default/files/sexualassault.pdf
 • NHS Choices website. Male sexual problems. The Information Standard member organisation. Last reviewed: 10/06/2014. Available at: http://www.nhs.uk/Livewell/men4060/Pages/Malesexualdysfunction.aspx
 • George, W.H. “Alcohol and Sexual Health Behavior: What We Know and How We Know It,” Journal of Sex Research (2019) 56:409.
 • Reimer, A.R. et al. “She Looks Like She’d Be an Animal in Bed: Dehumanization of Drinking Women in Social Contexts,” Sex Roles (2019) 80:617.

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.