Alkohol VS Trzeźwienie – Jakie są najlepsze sposoby na trzeźwienie? (10 wskazówek)

lis 11, 2020 | Porady i Wskazówki

 

 

Zapewniłeś sobie wieczór na „odlocie” pijąc alkohol, ale następnego poranka musisz zapłacić tego czasami brutalną cenę. W internecie można znaleźć mnóstwo informacji na temat magicznych sposobów na trzeźwienie, ale pamiętaj, że warto zachować zdrowy rozsądek przed ich wypróbowaniem.

 

 

Mocniejsze alkohole są wchłaniane przez organizm szybciej.

 

Kiedy alkohol dostaje się do żołądka, jest szybko wchłaniany do krwiobiegu przez wyściółkę żołądka i jelito cienkie. Niektóre napoje alkoholowe wchłaniają się szybciej niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, mocniejsze napoje są wchłaniane szybciej.

 

Jak wiesz, napoje alkoholowe zawierają różne ilości alkoholu:

  • piwo ma około 5 procent alkoholu (niektóre piwa mają więcej)
  • wino zawiera od 12 do 15 procent alkoholu
  • mocny trunek to 40 procent alkoholu, lub więcej

 

Natomiast zapamiętaj, że kilka kieliszków mocnego spirytusu upije Cię szybciej niż piwo. Możesz zacząć odczuwać efekty w ciągu 10 minut po wypiciu, a osiągną one maksimum do 60 minut po wypiciu. Czynniki – takie jak waga, ile ostatnio jadłeś mogą wpływać na szybkość wchłaniania alkoholu przez organizm.

Gdy alkohol dostanie się do krwiobiegu, jest rozkładany przez wątrobę. Rozkład ilości alkoholu w standardowym napoju alkoholowym (jedno piwo, jeden kieliszek wina lub jeden kieliszek) zajmuje wątrobie około godziny.

Jeśli pijesz alkohol szybciej niż wątroba jest w stanie go rozłożyć, podnosi się poziom alkoholu we krwi i zaczynasz czuć się pijany.

 

 

Dwa najpopularniejsze mity na temat trzeźwienia.

 

1. Kawa

Kofeina może pomóc osobie poczuć się czujną, ale nie powoduje rozkładu alkoholu w organizmie. I tylko dlatego, że dana osoba czuje się świadoma i czujna, nie oznacza, że ​​nie jest upośledzona i odurzona alkoholem.

 

2. Zimny prysznic

Zimny prysznic nie wpływa na obniżenie poziomu alkoholu we krwi. Owszem może on sprawić, że będziesz przez krótki czas pobudzony, ale to wszystko. Warto też pamiętać, że zimne prysznice są czasami związane z szokiem i utratą przytomności u niektórych osób nietrzeźwych. Jeśli ktoś ma zamiar wypróbować to podejście, dobrze jest powiadomić inną osobę, jeśli coś pójdzie nie tak.

 

 

Oto sprawdzone, najskuteczniejsze wskazówki jak wytrzeźwieć

 

1. Jedzenie – (SKUTECZNE)

Jedzenie przed, w trakcie i po wypiciu może Ci pomóc spowolnić wchłanianie alkoholu do krwiobiegu, natomiast to nie jest złoty środek, który pomoże Ci wytrzeźwieć.

 

2. Przepijaj alkohol napojami bezalkoholowymi – (BARDZO SKUTECZNE)

Picie dużej ilości wody przed, w trakcie i po libacji alkoholowej może pomóc w zapobiegnięciu odwodnienia i wypłukiwania toksyn z organizmu. Picie soków owocowych zawierających fruktozę oraz witaminy B i C może pomóc wątrobie skuteczniej wypłukać alkohol. Picie soku może pomóc w metabolizowaniu alkoholu, ale nie wpływa na objawy zatrucia, ani nie obniża poziomu alkoholu we krwi.

 

3. Spanie – (NAJSKUTECZNIEJSZE)

Sen to najlepszy sposób na wytrzeźwienie. Sen pozwala ciału odpocząć i zregenerować się. Pomaga także przywrócić organizmowi zdolność usuwania alkoholu. Nawet szybka drzemka może pomóc. Ale im dłużej dana osoba śpi, tym trzeźwiej będzie się czuć, a ten czas daje wątrobie szansę na wykonanie swojej pracy i metabolizowanie alkoholu.

 

Ćwiczenia mogą pomóc obudzić ciało i zwiększyć czujność osoby. Może również pomóc w szybszym metabolizowaniu alkoholu, chociaż naukowe dowody na to nie są jednoznaczne.

 

 

Oto kilka wskazówek, które warto zastosować przed snem:

 

  • Wypij dużą szklankę wody (najlepiej kilka) przed pójściem spać, aby zwalczyć odwadniające działanie alkoholu.
  • Zostaw kolejną dużą szklankę (dzbanek) wody na stoliku nocnym i popijaj, gdy się budzisz.
  • Zostaw kosz na śmieci, wiadro lub miskę obok łóżka na wypadek, gdybyś musiał zwymiotować.
  • Unikaj produktów z paracetamolem, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzenia wątroby, gdy są przyjmowane z alkoholem w tym samym 24-godzinnym okresie.
  • Nigdy nie bierz tabletek nasennych ani innych środków uspokajających podczas picia.

 

 

Najlepsze sposoby na uniknięcie zatrucia

 

Oprócz NIE PICIA, czyli najlepszej metody na uniknięcie zatrucia Istnieje kilka innych, które mogą Tobie pomóc:

 

  • Kiedy zaczynasz pić na pusty żołądek, alkohol wchłania się bardzo szybko. Spróbuj zjeść posiłek bogaty w węglowodany lub tłuszcze przed wypiciem.
  • Jeżeli jesteś już pijany, postaraj się nie pić więcej, najlepiej wypij wodę i pójdź spać.
  • Pij napój sportowy wzbogacony witaminami i minerałami.
  • Nie spiesz sie. Przetwarzanie każdego wypitego napoju zajmuje organizmowi co najmniej 1 godzinę. Najlepiej nie spożywać kilku drinków w krótkim czasie. Picie powolnych łyków i zajęcie się czymś innym, na przykład rozmowa z przyjaciółmi, może pomóc zmniejszyć liczbę pijanych napojów alkoholowych.
  • Nie mieszaj napojów. Mieszanie różnych rodzajów napojów alkoholowych może szybko podnieść poziom alkoholu we krwi i sprawić, że osoba poczuje się i wydaje się być odurzona znacznie szybciej, niż gdyby trzymał się tylko jednego rodzaju.
  • Pij dużo wody. Do każdego napoju alkoholowego należy wypić pełną szklankę wody, co pomoże ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. Co więcej, ponieważ nawet umiarkowany poziom alkoholu powoduje odwodnienie i szybsze osłabienie, woda pitna może spowolnić ten efekt. Kiedy dana osoba nawadnia się, pijąc dużo wody, może to dać jej wątrobie czas na metabolizm alkoholu w organizmie, a także rozdzielić napoje alkoholowe, które spożywają.

 

Przytoczone źródła

  • Cedarbaum, A. I. (2012, November 1). Alcohol metabolism. Clinics in Liver Disease, 16(4), 667–685 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3484320/
  • Dietary guidelines: Appendix 9. Alcohol. (2015) https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-9
  • Drinking levels defined. (n.d.) https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/moderate-binge-drinking
  • Drunk driving. (n.d.) https://www.nhtsa.gov/risky-driving/drunk-driving
  • How long does alcohol stay in your blood? (2015, September 29) https://www.nhs.uk/chq/Pages/853.aspx?CategoryID=87
  • Hultén, B. A., Heath. A., Mellstand, T., & Hedner, T. (1986, May). Does alcohol absorb to activated charcoal? [Abstract]. Human Toxicology, 5(3), 211–212 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3710499
  • Irwin, C., Leveritt, M., Shum, D., & Desbrow, B. (2013, May). The effects of dehydration, moderate alcohol consumption, and rehydration on cognitive functions. Alcohol, 47(3), 203–213 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23352231
  • Link, R. (2017, August 11). The 7 Best Hangover Cures (Backed by Science) https://www.healthline.com/nutrition/best-hangover-cures
  • Rethinking drinking. (2016, May) https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/RethinkingDrinking/Rethinking_Drinking.pdf
  • Schulz, B. (n.d.). Had one too Many drinks? 10 ways to sober up fast. Reader’s Digest https://www.rd.com/health/conditions/how-to-sober-up-fast
  • Alcohol effects and safer drinking habits. (2013). mirecc.va.gov/cih-visn2/Documents/Patient_Education_Handouts/Alcohol_Effect_and_Safe_Drinking_Habits_Version_3.pdf
  • Drunk driving. (n.d.). nhtsa.gov/risky-driving/drunk-driving
  • Fact sheets: Alcohol and caffeine. (2017). cdc.gov/alcohol/fact-sheets/caffeine-and-alcohol.htm
  • Facts about alcohol overdose (alcohol poisoning). (n.d.). collegedrinkingprevention.gov/parentsandstudents/students/factsheets/factsaboutalcoholpoisoning.aspx

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.