Alkohol VS Święta – 20 wskazówek jak ograniczyć spożycie, lub zrobić przerwę

gru 8, 2020 | Porady i Wskazówki

 

Dla wielu święta to może być czas samotności i stresu, nie każdy lubi przebywać na przyjęciu w biurze, a posiadanie starych przyjaciół i rzadko widywanych krewnych pod jednym dachem może prowadzić do kłopotliwych sytuacji. Dodatkowo jeżeli masz trudności finansowe, ekonomiczne mogą być one prawdziwym problemem, gdy istnieje presja, aby kupić coś z okazji Świąt, a jednocześnie walczy się o opłacenie rachunków i czynszu. W tym kontekście nie trudno próbować utopić smutki w alkoholu.

 

 

25% zysków przemysłu spirytusowego w USA pochodzi z Okresu Świątecznego i Nowego Roku

 

W Stanach Zjednoczonych, ​​jedna czwarta zysków przemysłu spirytusowego o wartości 49 miliardów dolarów rocznie pochodzi z miesiąca między Świętem Dziękczynienia a Nowym Rokiem. Pokusa picia w weekendy jest tak silna, że ​​nawet osoby, które są umiarkowanymi konsumentami alkoholu, mają tendencję do zwiększania swoich wskaźników picia. Badanie, wykazało również, że większość Amerykanów nie ma pojęcia, jak wygląda picie wysokiego ryzyka, co usypia ich w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa w odniesieniu do swoich ograniczeń.

W okresie świątecznym staje się to niebezpieczną i często śmiertelną serią czynników ryzyka. Nie tylko ludzie piją więcej, ale na drogach jeździ więcej samochodów, więcej ludzi jeździ późno w nocy, a także w okresie świątecznym przy złej pogodzie.

Nadmierne spozycie alkoholu podczas świąt jest łatwe. Jest dużo jedzenia, picia i radości, a umiar rzadko jest traktowany poważnie. Istnieje przekonanie, że bycie bardziej odpowiedzialnym za spożywanie jedzenia i alkoholu w styczniu złagodzi wszelkie ekscesy w okresie świątecznym, więc ludzie mają tendencję do jedzenia i picia więcej.

 

 

Oto 20 wskazówek, jak ograniczyć spożycie, lub zrobić przerwę

 

 

Oszczędność pieniędzy

Pomyśl, ile zaoszczędzisz, nie kupując drogich butelek piwa, szampana, czy mocniejszych spirytusów! Święta Bożego Narodzenia same w sobie mogą być trudne dla portfela. Zastanów się ile zaoszczędzisz, gdybyś zdecydował się nie pić tylko podczas jednej uroczystości (nie zapomnij dołączyć tłustego jedzenia oraz taksówki do domu!) Teraz pomnóż to przez liczbę wydarzeń, które pojawią się w Twoim kalendarzu. Na co zamiast tego wydałbyś pieniądze?

 

 

Nie powiesz czegoś, czego możesz żałować

Inne zalety nie przesadzania z alkoholem w czasie Świąt Bożego Narodzenia obejmuje zminimalizowanie szansy powiedzenia czegoś godnego pożałowania znajomym lub rodzinie.

 

 

Mniej picia, może oznaczać mniej jedzenia

Spożywanie mniejszej ilości kalorii, jakie mogą przyczynić się do „świątecznego wzdęcia”.

 

 

Większa efektywność w pracy

Mniej lub brak alkoholu może Ci pomóc w utrzymaniu planu ćwiczeń i trzeźwości umysłu podczas często stresującego i pracowitego okresu końca roku w pracy.

 

 

Zastanów się, w których wydarzeniach chcesz wziąć udział

Pamiętaj, że nie musisz chodzić na każde wydarzenie; Jeśli są jakieś uroczystości, o których wiesz, że naprawdę trudno będzie Ci poczuć się dobrze ze swoim celem związanym z piciem, może rozważ jego pominięcie? Weź udział w tych, które nie skupią się tak bardzo na piciu, ale na fajnym spędzeniu czasu.

 

 

Przynieś własne napoje na przyjęcie świąteczne

Zabierz ze sobą swoje ulubione napoje bezalkoholowe. W ten sposób nie stracisz możliwości picia i może to być dobra taktyka, aby powstrzymać ludzi przed pytaniem Cię, czy chcesz drinka, co pięć minut jeżeli będziesz trzymał już jedną butelkę w ręku.

 

 

Bądź asertywny

Bądź asertywny w swojej decyzji, by nie pić i przygotuj się na rozmowę o tym, dlaczego zdecydowałeś się tego nie robić. Niektórzy ludzie są naprawdę zainteresowani i kto wie, może nawet możesz ich zainspirować do zastanowienia się nad własnym związkiem z alkoholem.

 

 

Wymyśl strategię opuszczenia imprezy

Jeśli z biegiem czasu spotkanie przeistacza się w zwyczajna popijawę zamiast świętom, to jest odpowiedni czas, aby ją opuścić. Większość osób, może i tak nie pamiętać na drugi dzień, że wyszedłeś wcześniej. Następnego dnia, zadzwoń, lub napisz wiadomość do gospodarzy z podziękowaniami za ich wysiłki i o rzeczach, które Ci się szczególnie podobały.

 

 

Skoncentruj się na celu spotkania

Pamiętaj, dlaczego zostałeś zaproszony na wydarzenie i co chciałby przez to osiągnąć prowadzący. Czas spędzić z rodziną? Czujesz się wdzięczny za ten rok? Czas spędzony z przyjaciółmi? Znajdź radość spędzania czasu z tymi, których kochasz, robiąc to, co kochasz!

 

 

Zostań wyznaczonym kierowcą w te święta

Takich osób zazwyczaj w niedoborze, więc nie powinieneś mieć z tym problemu.

 

 

Opóźniaj napicie się

Boże Narodzenie to czas, kiedy często zaczynamy pić wcześniej w ciągu dnia, co jest pewnym przepisem na więcej, dlatego warto odstawić go na później. Zastanów się, jak się czujesz i czy chcesz przerwy, i nie pozwól innym zmuszać Cię do picia w nieswoim tempie, bo oni tego chcą. Pamiętaj o swoich prawdziwych świątecznych przyjemnościach i ciesz się nimi, jednocześnie rezygnując z picia, które nie jest przyjemnością – picia, które może spowodować, że poczujesz się potem źle lub winny.

 

 

Przerwa od alkoholu VS umiarkowane picie

Twoje ciało będzie wdzięczne za każdą przerwę w przetwarzaniu i pozbyciu się alkoholu z organizmu, ale kluczem jest długoterminowy umiar. Poświęcenie trochę czasu może również przypomnieć ci, że nie potrzebujesz alkoholu do zabawy, i dać ci praktykę mówienia nie, co przyda się, gdy nie masz ochoty na drinka w przyszłości. Spróbuj powiedzieć swojej rodzinie i znajomym, że planujesz ograniczyć spożycie i że jest to całkowicie normalne, aby tego nie robić. Jeśli masz dzieci, pokaż im również, że Boże Narodzenie nie musi zawierać alkoholu.

 

 

Wybieraj słabszy alkohol

Jedyną rzeczą, która naprawdę robi różnicę, jest zawartość alkoholu. Niektórzy ludzie trzymają się piwa, ponieważ jest mniej alkoholowy niż wino. Z reguły im mocniejszy napój, tym łatwiej jest z nim przesadzić.

 

 

Rozłóż picie na trzy lub więcej dni i unikaj upijania się

Jeśli pomimo wszystko zdecydujesz się pić dużo, rozłóż picie na trzy lub więcej dni i unikaj upijania się podczas pojedynczego posiedzenia.

 

 

Nie pij na pusty żołądek.

Zdrowy posiłek przed wyjściem lub rozpoczęciem picia oraz przekąski między napojami mogą spowolnić wchłanianie alkoholu, pomagając zachować kontrolę.

 

 

Zachowaj tempo

Zachowaj tempo, zamieniając napoje alkoholowe na przemian z wodą lub napojami bezalkoholowymi i unikaj picia w rundach, co może sprawić, że będziesz pić więcej i szybciej niż zamierzałeś.

 

 

Zaplanuj powrót

Zaplanuj z wyprzedzeniem, jak dotrzesz do domu (taksówką lub z osobami, którym ufasz).

 

 

Wybierz ciepłe ubrania

Utrzymuj ciepło i zawsze weź płaszcz. Alkohol powoduje przepływ krwi do naczyń krwionośnych w pobliżu skóry i z dala od rdzenia ciała. Jeśli po wypiciu wyjdziesz na zimno, możesz bardzo łatwo i szybko stracić ciepło. A to może być niebezpieczne.

 

 

Bądź odpowiedzialnym kierowcą

Pamiętaj, że picie i prowadzenie samochodu zabija. Jeżeli pijesz, nie prowadź pojazdu.

 

 

Nowy Rok

Nowy Rok to fantastyczna okazja dla ludzi, aby naprawdę przyjrzeć się ilości wypijanego alkoholu i, w razie potrzeby, dokonać długotrwałych zmian, które mogą przynieść korzyści ich zdrowiu i samopoczuciu. Dlaczego więc nie zrobić pierwszego kroku w kierunku osiągnięcia noworocznych postanowień i sprawdzić naszą gamę narzędzi stworzonych, aby pomóc Ci obniżać ilości i czuć się lepiej?

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.forbes.com/2005/11/22/holiday-drinking-health-cx_sy_1123feat_ls.html#257fb5381d3f
  2. https://www.prnewswire.com/news-releases/many-americans-oblivious-to-what-high-risk-drinking-looks-like-232491831.html
  3. https://www.statesmanjournal.com/story/sponsor-story/kaiser-permanente/2015/12/03/alcohol-consumption-increases-during-holidays/76744200/
  4. https://www.nhmrc.gov.au/guidelines-publications/ds10
  5. https://www.alcohol.org/statistics-information/holiday-binge-drinking/
  6. http://www.druginfo.adf.org.au/fact-sheets/safe-partying-for-all-ages-web-fact-sheet
  7. https://alcoholchange.org.uk/blog/2018/how-can-i-reduce-my-drinking-over-the-christmas-period
  8. https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/twelve-tips-to-stay-safe-this-christmas
  9. https://graziadaily.co.uk/life/food-and-drink/christmas-drinking-habits-psychology/
  10. https://hellosundaymorning.org/2018/12/13/not-drink-alcohol-christmas-season/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.