Co się dzieje, gdy przestajesz pić alkohol? Oś czasu

kwi 28, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Kiedy zrezygnujesz z alkoholu pijąc go regularnie wcześniej, przejdziesz przez różne etapy trzeźwienia. Zawsze będą istnieć indywidualne różnice, ale mówiąc ogólnie, możemy przyjąć pewne założenia dotyczące tego, czego się spodziewamy i kiedy.

 

 

Co się dzieje, gdy przestajesz pić – oś czasu

 

*Z uwagi na fakt, że każdy z nas jest inny zapewne może doświadczyć niewielkich różnic.

 

2-12 godzin

Początek objawów odstawienia, które mogą obejmować drżenie rąk, wymioty, nadmierne pocenie się i niepokój.

 

12 do 24 godzin

Objawy odstawienia trwają. Głód alkoholu i możliwa zmniejszona energia. Prawdopodobnie zakłócony sen.

 

12 do 72 godzin

Jest to okres zagrożenia czasami poważnymi objawami odstawienia, takimi jak niebezpiecznie przyspieszone tętno, podwyższone ciśnienie krwi i drgawki.

 

48 do 72 godzin

Dla większości ludzi jest to moment, w którym objawy odstawienia zaczynają ustępować lub stają się łatwiejsze do opanowania.

 

3 do 7 dni

U większości ludzi objawy odstawienia ustąpią. W rzadkich przypadkach (jeżeli spożycie alkoholu było na bardzo wysokim poziomie przez długi czas) objawy nasilą się i mogą przekształcić się w medyczne delirium. Dlatego osoby intensywnie pijące powinny przestać pić tylko pod nadzorem lekarza.

 

1 tydzień

Wzorce snu prawdopodobnie ulegną poprawie.

 

1 do 2 tygodni

Pomiędzy jednym a dwoma tygodniami jest to moment, w którym okres klinicznej detoksykacji zwykle dobiega końca. Więcej energii i ogólne poczucie lepszego zdrowia.

 

2 tygodnie

Możesz zacząć zauważać utratę wagi z powodu usunięcia kalorii alkoholowych. Osoby, których wątroby nie zostały poważnie uszkodzone przez picie, ale stały się „tłuste”, mogą zacząć wykazywać oznaki powrotu do zdrowia.

 

3 do 4 tygodni

Ciśnienie krwi może spaść do zdrowszego poziomu, jeśli picie powodowało jego wzrost.

 

1 miesiąc

Twoja skóra może zacząć wyglądać jaśniej i generalnie lepiej.

 

3 miesiące

Twój organizm już zapomina o alkoholu. Więcej energii i ogólne poczucie lepszego zdrowia.

 

Po 12 miesiącach

Praktycznie wszyscy zaczną cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z życia bez alkoholu.

 

 

Jak długo trzeba czekać, aby poczuć się lepiej po rzuceniu alkoholu?

 

Istnieje wiele etapów powrotu do zdrowia, a ich harmonogram jest bardzo zależny od osoby. Trzeźwienie nie jest jedną płynną krzywą w górę.

 

Prawie każdy z nas będzie miał inne doświadczenia zanim poczuje się lepiej, natomiast jedno jest pewne – czas w abstynencji działa na korzyść dla naszego zdrowia. Przy odpowiednim wysiłku i wsparciu możesz poczuć się lepiej, zostawić za sobą alkohol i stworzyć nową, zdrowszą, szczęśliwszą przyszłość.

 

Przytoczone źródła

 1. Addiction Biology: “Harm reduction — a systematic review on effects of alcohol reduction on physical and mental symptoms.”
 2. Alcohol Rehab Guide: “What Is Alcohol Withdrawal.”
 3. American Family Physician: “Alcohol Withdrawal Syndrome.”
 4. American Heart Association: “Alcohol and Heart Health.”
 5. Appetite: “The effects of a priming dose of alcohol and drinking environment on snack food intake.”
 6. Association for Psychological Science: “Moderate Doses of Alcohol Increase Social Bonding in Groups.”
 7. British Journal of Community Nursing: “Does alcohol stimulate appetite and energy intake?”
 8. British Medical Journal: “Short-term abstinence from alcohol and changes in cardiovascular risk factors, liver function tests and cancer-related growth factors: a prospective observational study.”
 9. Cleveland Clinic: “Care of the Patient Undergoing Alcohol Withdrawal,” “6 Surprising Ways Alcohol Affects Your Health — Not Just Your Liver.”
 10. Handbook of Clinical Neurology: “Profiles of Impaired, Spared, and Recovered Neuropsychological Processes in Alcoholism.”
 11. Harvard School of Public Health: “Alcohol: Balancing Risks and Benefits.”
 12. and Alcohol Recovery.”
 13. Hypertension: “Effect of Alcohol Abstinence on Blood Pressure.”
 14. National Sleep Foundation: “Alcohol’s Effect on Sleep,” “How Alcohol Affects The Quality — and Quantity — of Sleep.”
 15. Recovery Research Institute: “One Glass a Day? The Impact of Low Volume Drinking on Mortality Risk.”

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.