Zmęczony Alkoholem?

Dołącz Do Wyzwania —>

Czy alkohole wysokoprocentowe są bardziej niebezpieczne, niż słabsze zamienniki?

kw. 21, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

 

Pod względem objętości alkoholu, napoje spirytusowe są znacznie silniejsze, niż wino czy piwo. Na przykład standardowe napoje spirytusowe często zawierają około 35-40% objętości alkoholu. Oznacza to, że zawierają 35-40% czystego alkoholu. Dla porównania, kufel piwa często wynosi około 5%, a kieliszek wina 11%. Alkohole są często podawane z mikserami bezalkoholowymi. Te miksery ukrywają smak alkoholu, dzięki czemu są łatwe do picia, co oznacza, że ​​można je szybko spożyć – dlatego warto mieć oko na to, ile pijesz.

 

 

Zrozumienie jednostek i wytyczne dotyczące niskiego ryzyka

 

Wytyczne dotyczące picia o niskim ryzyku zalecają, aby zarówno mężczyźni, jak i kobiety regularnie nie pili więcej niż 14 jednostek tygodniowo. Regularne przekraczanie wytycznych może zwiększyć szanse na rozwój długotrwałych schorzeń (w tym cukrzycy i raka) oraz może wpłynąć negatywnie na zdrowie psychiczne i wygląd.

 

Pojedyncza miarka spirytusu o pojemności 25 ml zawiera jedną jednostkę. To może nie wydawać się dużo, ale ponieważ można go szybko zużyć, jednostki mogą szybko się kumulować. Pod względem objętości alkoholu, napoje spirytusowe są znacznie silniejsze niż inne napoje alkoholowe, takie jak wino czy piwo.

 

 

Szybkość picia ma duże znaczenie

 

Ponieważ napoje spirytusowe można szybko spożyć, może to oznaczać, że będziesz pić więcej i szybciej niż chcesz, lub planowałeś wypić. Może to sprawić, że będziesz bardziej skłonny do podejmowania złych decyzji – takich jak porzucanie znajomych na imprezie, czy zbyt duża otwartość na nieznajomych.

 

 

Kontrolowanie ilości wypijanych w domu

 

Używanie prostej miarki może pomóc, ponieważ zapewnia dokładniejsze nalewanie niż zwykłe mierzenie „na oko”. Przygotowując napoje w domu, należy pomyśleć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Napoje bezalkoholowe używane jako miksery mogą maskować smak alkoholu – więc może być trudno określić, jak mocny jest dany napój. Dotyczy to również alkopopów.

 

 

Wskazówki

 

  • Uważaj na shoty: Picie shotów oznacza bardzo szybkie spożycie alkoholu. Zwolnij tempo i wybierz napój bezalkoholowy.
  • Spójrz na alternatywy: od ekskluzywnych „alkoholi” bezalkoholowych po chłodne piwo imbirowe w stylu retro – jeśli szukasz alternatywy dla alkoholu, masz większy wybór niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego więc nie spróbować czegoś nowego?
  • Niektóre marki oferują alkohole silniejsze niż „standardowe” 40%. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać jak mocny jest Twój napój.
  • Mieszanie napojów energetyzujących i alkoholi oznacza przyjmowanie zarówno kofeiny, jak i alkoholu. Kofeina może dłużej nie spać, maskując działanie alkoholu. Może to prowadzić do tego, że ludzie będą pić więcej niż normalnie.

 

Przytoczone źródła

  • https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/how-to-stay-safe-when-drinking-spirits

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Gotowy na Wyzwanie?

Dowiedz Się Więcej