Jak cieszyć się Świętami i Nowym Rokiem bez alkoholu? (5 wskazówek)

gru 24, 2020 | Porady i Wskazówki

 

Boże Narodzenie i Nowy Rok to najbardziej ryzykowne okresy w roku na powrót do alkoholu, czy narkotyków. Niezależnie od tego jaka jest Twoja relacja z alkoholem wszystko dookoła jest wyostrzone, emocje, relacje i normalne codzienne czynności zmieniają się w większe wydarzenia. Wiele osób, które zwykle nie piją w nadmiarze, przekraczają swoje normalne limity. Imprezy bożonarodzeniowe i noworoczne spotkania rodzinne mogą być polem minowym dla wielu ludzi, zwłaszcza podczas pandemii.

 

 

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 

NIe zapominaj powodów, dla których chcesz przestać pić

 

Boże Narodzenie to czas, kiedy intensywne picie wydaje się iść w parze ze świętowaniem i spędzaniem czasu z przyjaciółmi i rodziną. O tej porze roku łatwo jest argumentować picie i zapomnieć o wszystkich prawdziwych powodach, dla których warto zrobić przerwę. Porzuć sztuczne „różowe” okoluary, które świąteczną otoczką przysłaniają prawdę.

 

 

Planuj naprzód

 

Jeśli już teraz nie masz problemu z zrobieniem przerwy od alkoholu, prawdopodobnie jesteś już przyzwyczajony do planowania z wyprzedzeniem, aby zarządzać swoimi zachciankami i wyzwalaczami. Zastanów się jak poradzisz sobie z nadchodzącymi wydarzeniami i momentami, w których będziesz pod presją picia . Na przykład:

 • Poinformuj rodzinę z wyprzedzeniem, że nie będziesz pił
 • Zaplanuj w jaki sposób powiesz „nie” drinkowi
 • Miej „strategię wyjścia” z imprezy, kiedy ta przeradza się w zwykłą popijawę

 

 

Postaw swoje zdrowie na pierwszym miejscu

 

Dobrze jest wyjść i nauczyć się cieszyć życiem bez alkoholu. Ale jeśli czujesz, że jakieś wydarzenie będzie wywierać na Ciebie zbyt dużą presję, nie bój się powiedzieć „nie”. To może być naprawdę trudne w Boże Narodzenie, zwłaszcza jeśli czujesz, że zawodzisz przyjaciół i rodzinę, ale pod koniec dnia najlepszą rzeczą dla Ciebie i dla nich jest życie wg własnych zasad, a przede wszystkim w zdrowiu. Z czasem życie towarzyskie stanie się łatwiejsze, więc rób to, co na razie uważasz za najlepsze i najbezpieczniejsze, bez poczucia winy.

 

 

Daj sobie czas na dostosowanie się

 

Jeśli to będą Twoje pierwsze Święta Bożego Narodzenia bez picia, może to wywołać różnego rodzaju wspomnienia i czasami trudne uczucia, a także stres i presję. Może to być trudne, zwłaszcza bez alkoholu, który pomoże ci przetrwać.

 

 • Zaakceptuj, że dostosowanie się do nowego życia zajmie trochę czasu i będziesz mieć wiele wzlotów i upadków.
 • Nie myśl, że ponosisz porażkę, jeśli jesteś przygnębiony, zestresowany lub przytłoczony. To normalne, że czujesz się w ten sposób i nie jesteś sam.
 • Przy odpowiednim wsparciu możesz sprostać tym wyzwaniom i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie.
 • Spróbuj spokojnie przepracować wszelkie trudne uczucia. Daj sobie czas na zrozumienie ich i uporanie się z nimi.
 • Czytaj porady dotyczące radzenia sobie ze stresem lub radzenia sobie z trudnościami w związku

 

 

Jeśli Święta spędzisz samotnie

 

Samotność w dowolnym momencie może być trudna, zwłaszcza jeśli wcześniej sięgałeś po alkohol, aby uniknąć tego poczucia. W Boże Narodzenie uczucie samotności może być jeszcze bardziej przytłaczające. Możesz czuć, że wszyscy inni są szczęśliwi i razem, lub możesz pokłócić się z bliskimi z powodu picia, co może mocno uderzyć w Boże Narodzenie. Możesz czuć, że nie ma sensu pozostać trzeźwym, jeśli jesteś nieszczęśliwy i samotny. Oparcie się zachciankom i pragnieniom może być trudniejsze, jeśli czujesz się źle.

 

 • W takich sytuacjach spróbuj połączyć się z grupami online, gdzie znajdziesz codzienna dawkę motywacji i zrozumienia do bycia lepszą wersją siebie.
 • Staraj się być zajęty – weź książke do ręki, obejrzyj ulubiony film, planuj, co będziesz robić o różnych porach lub poszukaj okazji np. do wolontariatu
 • Unikaj pokus – upewnij się, że nie masz zapasu alkoholu, na wypadek gdybyś miał ochotę się poddać. Każdy przeżywa samotne okresy w życiu, a zbudowanie nowego życia i relacji z dala od alkoholu może zająć trochę czasu – są szanse, że po jakimś czasie sytuacja się poprawi.
 • Spróbuj cieszyć się własnym towarzystwem. Wykorzystaj czas sam na sam ze swoimi myślami, aby wyciszyć się i skupić na sobie. Podejmij nowe hobby lub wróć do czegoś, co lubiłeś w przeszłości. Staraj się czuć komfortowo w towarzystwie tylko siebie.
 • Jeśli się potkniesz – nie panikuj ani nie bądź dla siebie zbyt surowy. Wiele osób popełnia błędy, zanim w końcu im się to udaje. Jeśli korzystasz z jakiejkolwiek usługi wsparcia, wróć do nich po wsparcie i poradę.
 • Sporządź listę osób, do których możesz zadzwonić

 

Przytoczone źródła

 1. https://www.rehabguide.co.uk/stay-sober-at-christmas/
 2. https://www.drinkaware.co.uk/blog/drink-free-days-with-a-festive-twist
 3. https://www2.hse.ie/healthy-you/alcohol-blogs/staying-sober-at-christmas.html

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.