Sylwester to czas na świętowanie przeszłości i witanie przyszłości. Chociaż możesz przygotowywać się do przyjemnego spędzania czasu z najbliższymi, ta pora roku może być trudna, jeśli zdecydujesz się nie pić, lub pić mniej z uwagi na fakt, że jest ono często równoznaczne z popijaniem szampana i robieniem toastów. Niezależnie od tego, czy unikasz alkoholu ze względów zdrowotnych, czy chęci polepszenia jakości swojego życia, Sylwester jest skupiony wokół alkoholu, stąd może sprawić Ci problemy.
Zdecyduj, czy powinieneś wcześniej powiedzieć innym, że planujesz nie pić, albo pić mniej
Jeśli uczestniczysz w przyjęciu sylwestrowym, to prawie gwarancja, że ktoś zaproponuje Ci drinka. Jeśli wolisz unikać jak największej liczby niezręcznych interakcji i przesłuchań, zastanów się nad poinformowaniem rodziny i znajomych, że nie będziesz pił, lub że chcesz pić mniej. Jeśli Twoi bliscy są wyrozumiali, prawdopodobnie okażą Ci szacunek na tyle, by nie zaproponować Ci napojów podczas imprezy.
Z drugiej strony, jeśli chcesz zachować spokój i nie budzić niczyich obaw, po prostu unikaj alkoholu podczas imprezy. Zamiast tego wybieraj inne napoje gazowane , tak aby nikt nie zauważył, że nie pijesz. Jeśli nie obchodzi Cię, co myślą inni, zawsze możesz po prostu odrzucić wszelkie oferty napojów, lub te na które nie masz ochoty. Przygotuj się jednak na odpowiedź na kilka pytań „dlaczego nie pijesz?”, „dlaczego ograniczasz?”.
Zdecyduj z wyprzedzeniem, jakie napoje będziesz mieć ze sobą
Być może jesteś pewien, że teraz nie będziesz pił, w omawianą noc pojawi się jednak duża presja na picie. Pomóż pokonać część stresu, mając już jasne wyobrażenie o tym, co i ile będziesz pił. Niezależnie od tego, czy jest to woda, napoje gazowane czy sok owocowy, zaplanowanie tego szczegółu z wyprzedzeniem zapewni CI brak kaca na drugi dzień.
Poinformuj znajomych, że nie oceniasz ich za picie
Kiedy powiesz ludziom, że nie pijesz, lub ograniczasz spożycie stają się trochę spięci i natychmiast mogą się domagać powodu takiej decyzji. Podczas gdy większość Twoich znajomych i rodziny nie chce reagować obronnie, często jest to ich natychmiastowa reakcja, wynika to m.in. z wielu lat uwarunkowań społecznych związanych ze spożywaniem alkoholu.
Przyjaciele i rodzina mogą się bać, że możesz chcieć ich oceniać. Poinformuj ich, że podjąłeś osobistą decyzję o zachowaniu trzeźwości, lub ograniczaniu spożycia i, że chcesz się bawić i świętować Sylwestra. Zapewnij ich, że nie obchodzi Cię, czy i ile oni piją i że chcesz, aby też się dobrze bawili.
Przypomnij sobie, dlaczego nie chcesz pić, lub chcesz zmniejszyć ilości
Pokusa będzie obfitować w sylwestra, dlatego najlepiej mieć ciągłe przypominanie, dlaczego nie pijesz, albo ograniczasz ilości. Nawet jeśli czujesz się komfortowo w swojej trzeźwości lub w trakcie rekonwalescencji, możesz przypomnieć sobie o dniach, kiedy piłeś. Miej swoje powody zawsze na wyciągnięcie ręki.
Nie czuj się zobligowany do picia na siłę
W zależności od tego, z kim spędzasz sylwestra, ktoś może kupić Ci drinka. Chociaż możesz czuć się źle, odrzucając je, pamiętaj, że nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do ich wypicia. Wystarczy się uśmiechnąć, powiedzieć „dziękuję”.
Organizujesz przyjęcie?
Zapewnij napoje bezalkoholowe i podawaj napoje, które można spożywać z alkoholem lub bez. Nie gratuluj też publicznie komuś, że nie pije, ponieważ może to przyciągnąć niechcianą uwagę, niech każdy zajmie się sobą.
Podsumowanie
Twoje decyzje są najważniejsze. Zapamiętaj to. Nie pozwól, aby czyny innych osób osłabiły Twoje sylwestrowe postanowienia.
Przytoczone źródła
***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.