Picie samemu VS Picie w grupie (za i przeciw)

lis 17, 2020 | Fakty i Statystyki, Porady i Wskazówki

 

 

Nie ma się czego wstydzić jeżeli od czasu do czasu otworzysz butelkę piwa np. podczas dobrego meczu przed telewizorem. Dla wielu osób ten moment to będzie czas na odprężenie i nabranie sił na następny dzień.

Natomiast o ile dla części osób takie chwile będą miały miejsce naprawdę sporadycznie, dla innych picie w pojedynkę może skończyć się uzależnieniem. Jako choroba, która rozwija się w wyniku izolacji i samotności, uzależnienie może rozwinąć się dość szybko, zwłaszcza, jeśli pijesz samotnie próbując radząc sobie w ten sposób z trudnymi emocjami, stresem, czy traumą.

 

 

Dlaczego ludzie piją sami?

 

Picie w pojedynkę jest często wymieniane jako jeden z typowych objawów alkoholizmu, jednak robienie tego okazjonalnie i z umiarem nie czyni Cię alkoholikiem.

 

Istnieje wiele powodów, dla których osoba może pić samotnie. Niektóre z najczęstszych problemów, z którymi ludzie nadużywają alkoholu, to:

  • Chęć natychmiastowego, chwilowego relaksu
  • Depresja
  • Próba rozładowania emocji
  • Niepokój
  • Uraz
  • Samotność
  • Problemy ze snem
  • Gniew

 

 

Niebezpieczeństwa związane z piciem w pojedynkę

 

Spożycie alkoholu wpływa na umiejętności podejmowania decyzji. Im więcej alkoholu ktoś spożywa, tym gorsza staje się jego ocena. Bez żadnych trzeźwych przyjaciół do pomocy w nadzorowaniu Twojego zachowania, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz uczestniczyć w ryzykownych zachowaniach, począwszy od prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, bójki na pięści, agresywne zachowania lub napaści seksualne.

Picie w pojedynkę i w tajemnicy również naraża Cię na intensywniejsze picie lub upijanie się – czyli praktyka polegającą na spożywaniu dużych ilości alkoholu podczas jednej sesji i zwykle w krótkim czasie. Tego typu upijanie się nie dość, że jest najbardziej śmiercionośną formą nadmiernego spożycia alkoholu to jest też fundamentalną drogą do uzależnienia od alkoholu.

W miarę jak samodzielne picie staje się bardziej zakorzenione w Twoim codziennym życiu, tym głębszy będzie cykl uzależnienia od alkoholu. Gdy nadal pijesz sam, alkohol staje się „drogą do”, dzięki której możesz przejść przez trudne lub niezręczne chwile. Z kolei twój mózg i ciało zaczną polegać wyłącznie na alkoholu, aby zarządzać Twoim codziennym życiem. Ostatecznie to, co kiedyś działało jako środek samoleczenia, może się przekształcić w alkoholizm i w większości przypadków dzieje się to bez świadomości pijącego.

 

Picie w pojedynkę i izolacja

Z natury uzależnienie jest chorobą, która rozwija się w izolacji. Może Cię ona zmusić do ukrywania się, aby nakarmić chorobę przy jednoczesnym wywoływaniu poczucia winy, strachu i zaprzeczenia. Kiedy zaczniesz czuć się uwięziony przez te emocje, możesz też zacząć tuszować niechciane uczucia obraźliwymi zrachowaniami i jeszcze większą ilością alkoholu.

Uzależnienie zawstydzi cię do dalszej i jeszcze dalszej izolacji zapętlając Cię w niekończącym się cyklu nadużyć. Odosobnienie wynikające z samego picia może sprawić, że poczujesz się:

  • Opuszczony
  • Odłączony od innych
  • Niegodny miłości
  • Pominięty
  • Niezrozumiany

 

Te emocje nie tylko często skłaniają ludzi do częstszego picia, ale są stosunkowo powszechne wśród osób pijących samotnie. Badania wykazały, że samodzielne spożywanie alkoholu często prowadzi do myśli depresyjnych lub skłonności samobójczych. Ze względu na bliski, cykliczny związek między nadużywaniem alkoholu a depresją, oba te zaburzenia często występują jako współwystępujące zaburzenia.

 

Samo picie nie czyni Cię alkoholikiem, ale może. Jeśli twoje samotne sesje picia stały się częstsze, zadaj sobie pytanie, dlaczego czujesz potrzebę picia więcej i dlaczego robisz to sam. Często osoby, które piją samotnie, robią to, aby zamaskować znacznie poważniejszy problem.

 

 

Picie w grupie – sytuacje związane z piciem w sytuacjach towarzyskich

 

Celem wielu imprez związanych z piciem, takich jak happy hours, jest wzmacnianie więzi społecznych. Szereg miejsc poza barami i pubami sprzyja piciu towarzyskim:

  • Wesela
  • Festiwale
  • Imprezy sportowe
  • Imprezy firmowe
  • Inne wydarzenia

 

Ludzie piją towarzysko z różnych powodów. Alkohol pomaga niektórym ludziom odrywać się od sytuacji społecznych. Inni po prostu chcą się dopasować. Ludzie często sięgają po alkohol przed wieczornym wyjściem z przyjaciółmi. Przez wielu postrzegany jest jako lubrykant społeczny, który poprawia nastrój, zmniejsza samoświadomość i wzmacnia umiejętności społeczne.

Badanie opublikowane w Psychological Science potwierdza tę teorię. Badacze zauważyli, że alkohol zwiększa więzi społeczne między nieznajomymi przypadkowo przydzielonymi do grup trzyosobowych. Osoby pijące alkohol były bardziej zaangażowane w dyskusje niż osoby pijące napoje bezalkoholowe. Osoby pijące w towarzystwie również częściej angażowały wszystkich w te rozmowy. Alkohol pomaga też stworzyć komfortowe warunki dla niektórych imprezowiczów, ponieważ podnosi poziom dopaminy, zwiększając empatię i życzliwość dla innych pijących.

 

Teoria krótkowzroczności alkoholowej

Zgodnie z teorią krótkowzroczności alkoholowej, spożycie alkoholu zawęża percepcję i powoduje, że ludzie w konsekwencji mogą skupiać się na przyjemnościach, a nie na konsekwencjach. Alkohol osłabia też naszą zdolność rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji. Na przykład osoba nietrzeźwa może skoncentrować się na przyjaznym uśmiechu, a nie na ryzyku jazdy do domu z nieznajomym. Teoria sugeruje, że ludzie podejmują nielogiczne, proste decyzje w złożonych sytuacjach.

 

Dla wielu osób spotkanie z przyjaciółmi, rodziną, czy znajomymi to moment kiedy alkohol jest naturalną jego częścią. W zwykły dzień powszedni miliony ludzi na całym świecie świętują koniec dnia pijąc alkohol, od Nowego Jorku, aż po Shanghai. Ale teraz, kiedy bary i restauracje są zamknięte z powodu COVID-19, niektórzy ludzie przenieśli tę libację po pracy do domu. Czasami chęć picia przeważa nad czynnikami społecznymi.

 

 

Picie w pojedynkę VS Picie w miejscach publicznych

 

Głównym powodem, dla którego ludzie piją samotnie, jest m.in. fakt, że jest to tańsze, szybsze i bardziej praktyczne. Nie wspominając już o tym, że jeśli jesteś w domu, nie musisz się nawet ubierać. Po co wydawać 50-100 pln za drinki w barze, skoro możesz mieć dokładnie to samo za 3x taniej?

Dla kogoś, kto pije nadmiernie i samotnie w miejscach publicznych bez zaufanego przyjaciela w pobliżu, naraża się na kontakt z nieznajomymi osobami, którzy nie zawsze muszą być mu przychylni. W najlepszym przypadku może to oznaczać utratę portfela lub torebki. Ale w najgorszym przypadku może to też się skończyć np. gwałtem, czy śmiercią. Co więcej, w barze istnieje chociażby szansa, że dobry barman ostrzeże klienta, który wypił trochę za dużo i pomoże mu chociażby zamówić taksówkę. W momencie kiedy pijesz sam pozostawiasz los samemu sobie.

 

Jeśli mieszkasz sam, nie jest złym pomysłem, aby zaufany przyjaciel sprawdzał Cię od czasu do czasu. Zwykły telefon, np. „Upewniam się, że wszystko w porządku” może zrobić dużą różnicę.

 

 

Na koniec kilka wskazówek

 

Jeżeli planujesz pić alkohol pamiętaj:

  • Zjedz koniecznie posiłek przed lub w trakcie imprezy, nigdy nie pij na pusty żołądek.
  • Wcześniej zadecyduj jak wrócisz do domu.
  • Pić dużo wody, najlepiej między drinkami.
  • Dodaj dodatkowy lód do swojego napoju, tak żeby rozcieńczyć alkohol.
  • Unikaj gier alkoholowych.
  • Nie spiesz się, sącz drinka najdłużej jak potrafisz, kontempluj zamiast opróżniać go natychmiastowo .
  • Spędzaj czas z przyjaciółmi, którzy mniej piją.
  • Postaraj się nie pić samemu, picie w grupie w większości przypadków może się okazać dla Ciebie korzystniejsze niż w pojedynkę.

 

Przytoczone źródła

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4112818/
  • https://addictionresource.com/alcohol/resources/drinking-alone/
  • https://vertavahealth.com/blog/drinking-alone-alcoholic/
  • https://riahealth.com/2020/04/21/why-do-we-drink-alone/
  • https://www.drugrehab.com/addiction/alcohol/social-situations/
  • https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/stay-with-your-pack

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.