Dlaczego każdy dzień przerwy od alkoholu pomaga? (8 wskazówek jak to zrobić)

gru 17, 2020 | Porady i Wskazówki

 

 

Zrobienie większej liczby dni bez alkoholu to prosty sposób na ograniczenie spożycia – i jednocześnie zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o spożywane ilości, ale również o ich częstotliwość.

Jeśli sięgasz po butelkę piwa lub lamkę wina przez większość wieczorów, może się to źle skończyć – nawet jeśli masz wrażenie, że nie pijesz dużo. Regularne picie może zaszkodzić Twojemu zdrowiu zarówno fizycznemu i psychicznemu.

 

 

Kilka piw lub trochę wina

Kilka piw lub lampek wina w domu przez większość dni w tygodniu może nie wydawać się problemem. Być może mówisz sobie, że jeśli czujesz się dobrze to znaczy, że wszystko jest OK. Prawda jest taka, że ​​w ciągu tygodnia te napoje szybko się sumują i nie zdając sobie z tego sprawy można łatwo zacząć pić regularnie w sposób, który zagraża dla zdrowia.

 

 

Pierwszy krok

Pierwszym ważnym krokiem do poprawy sytuacji jest zliczenie ilości jakie pijesz w ciągu tygodnia, jak już to wiesz wówczas łatwo oszacujesz miesiąc i rok. Być może zsumowane liczby ukażą Ci inny obraz sytuacji. Natomiast oczywiście nie ma co rozpaczać, dobrą wiadomością jest to, że zmniejszenie spożycia alkoholu poprzez organizowanie większej liczby dni bez picia w każdym tygodniu może doprowadzić do lepszego zdrowia i szczęśliwszego życia na co dzień.

 

 

Będziesz zdrowszy

Picie alkoholu przez większość nocy – nawet jedno lub dwa piwa, czy lampki wina – może spowodować uszkodzenie ciała od wewnątrz. Alkohol m.in. wpływa na Twoją wagę i ciśnienie krwi – zwiększając ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca. Dobra wiadomość jest taka, że ​​wystarczy kilka dni przerwy od alkoholu w tygodniu aby poczuć się lepiej, lepiej wyglądać i dać odpocząć organizmowi. Podczas dni abstynenckich organizm zaczyna pełną regenerację.

 

 

Będziesz szczęśliwszy

Może się wydawać, że alkohol odpręża i pomaga zasnąć, niestety jest tak tylko w części. Alkohol jest środkiem uspokajającym – co oznacza, że ​​nie tylko pomaga w radzeniu sobie ze stresem i lękiem, ale w rzeczywistości może utrudniać radzenie sobie z nimi na dłuższą metę. I chociaż możesz pomyśleć, że jeden lub dwa drinki mogą pomóc, badania pokazują, że alkohol zdecydowanie pogarsza jakość snu.

Pijąc każdej nocy z biegiem czasu prawdopodobnie przyzwyczaisz się do zmęczenia lub ospałości. Ale nie musisz tak żyć. Wystarczy zrobić sobie przerwę od alkoholu kilka dni w tygodniu, aby poczuć się lepiej wypoczętym i mieć więcej energii na drugi dzień.

 

 

Wiele znaczysz dla wielu różnych ludzi

Być może jesteś najlepszym przyjacielem, ojcem, partnerem, kolegą, czy szefem – dookoła Ciebie jest wiele ludzi dla których się liczysz. Niezależnie od roli, jaką odgrywasz w życiu ludzi wokół siebie, ograniczenie spożycia alkoholu przez kilka dni w tygodniu może pomóc Ci mieć więcej energii, być bardziej sobą.

 

 

Jak mieć więcej dni bez alkoholu?

Oto 8 wskazówek, które możesz zrobić, aby dni bez alkoholu były łatwiejsze:

 

1. Wypróbuj różne koktajle bezalkoholowe podczas spotkań towarzyskich, aby znaleźć taki, który Ci się podoba. Wyszukaj przepisy, aby stworzyć własne. Wypróbuj niskokaloryczne opcje zmieszane z niesłodzoną herbatą lub wodą gazowaną. Przechowuj je w lodówce, aby zawsze mieć je pod ręką. W tym wpisie znajdziesz kilka przepisów – Jak przygotować proste koktajle bezalkoholowe

2. Rzuć wyzwanie znajomym, rodzinie i współpracownikom, aby dołączyli do Ciebie w dni bez alkoholu.

3. Omiń sklep monopolowy podczas zakupów. Dni bez alkoholu będą dla ciebie łatwiejsze jeżeli nie masz zapasów.

4. Wprowadź dni bez alkoholu do swojego tygodniowego lub miesięcznego harmonogramu. Możesz spędzić czas w inny sposób, na przykład mieć dzień wolny od alkoholu każdego dnia, gdy idziesz na siłownię lub trening, aby poczuć się wyjątkowo zdrowo.

5. Spróbuj przełamać nawyki, które mogą prowadzić do picia. Na przykład:

  • jeśli zauważysz, że podczas oglądania telewizji zawsze pijesz lampkę wina, spróbuj oglądać mniej telewizji. Lub zastąp wino koktajlem bezalkoholowym lub innym napojem.
  • jeżeli sięgasz po alkohol w samotności, wyjdź do ludzi.
  • zanim się napijesz upewnij się, czy nie jesteś po prosty spragniony i czy woda, czy dobra herbata nie wystarczy
  • być może jesteś zmęczony? zamiast się napić, idź spać

 

6. Zastanów się, dlaczego pijesz. Jeśli wiesz, kiedy i gdzie zwykle pijesz, łatwiej Ci będzie zerwać z nałogiem i mieć więcej dni bez alkoholu. Na przykład, czy naprawdę podoba ci się ten napój do posiłku w domu, czy po prostu stał się nawykiem?

7. Zrób to powoli. W zależności ile pijesz dzisiaj, zastanów się nad dodaniem jednego dnia więcej bez alkoholu w tygodniu, to dobry start.

8. Nagradzaj siebie. Badania pokazują, że osoby, które biorą udział w dniach bez alkoholu, często mają poczucie spełnienia. Dlaczego nie zafundować sobie pieniędzy, które oszczędzasz na napojach?

 

W innych przypadkach nie nadrabiaj dni bez alkoholu. Dni bez alkoholu mogą korzystnie wpływać na Twoje zdrowie na wiele sposobów. Jednak ważne jest, aby nie zwiększać ilości spożywanego alkoholu w dni, w których pijesz.

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.fraserhealth.ca/health-topics-a-to-z/alcohol-and-my-health/how-to-have-more-alcohol-free-days#.X9twYdj0mUk
  2. https://www.decanter.com/wine-news/opinion/guest-blog/the-science-of-two-alcohol-free-days-per-week-288604/
  3. https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/sep/10/alcohol-free-days-middle-aged-drinking-public-health-england
  4. https://www.nhs.uk/oneyou/for-your-body/drink-less/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.